We wtorek, 4 marca na zaproszenie wicedyrektor szkoły, Pani Joanny Umińskiej w Małej Jedynce gościliśmy Pana Andrzeja Prybińskiego, Naczelnika Ochotniczej Straży Pożarnej w Szubinie. Uczniowie klas 1- 3 wzięli udział w spotkaniu profilaktycznym pod hasłem "Ratujemy i uczymy ratować". Strażak przypomniał najmłodszym zasady udzielania pierwszej pomocy, pokazał, jak sprawdzić czy oddycha nieprzytomny człowiek. Zarówno chłopcy, jak i dziewczynki mieli okazję ćwiczyć na fantomach resuscytację krążeniowo oddechową, rozmowę z osobą poszkodowaną, a także utrwalili numery alarmowe.
W głowach wielu ludzi pojawia się mnóstwo pytań, co jeśli zrobię coś nie tak…, do tego dochodzi strach przed tym, że zrobię coś źle, np. połamię komuś żebra, niewłaściwe założę opatrunek. Ukazują się wątpliwości, czy aby na pewno osoba potrzebuje pomocy, a może udaje? Dylematów do rozważań i scenariuszy zdarzeń pisze się wiele, ale czas rozwiać wszelkie wątpliwości.
POMAGAĆ TRZEBA KAŻDEMU!
Nawet jeśli się boimy, należy wezwać pomoc odpowiednich służb.
Zobowiązuje nas do tego polskie prawo. Widząc osobę leżącą, nieprzytomną na chodniku, w domu, albo jakiś wypadek należy wezwać odpowiednie służby ratownicze.
W tym miejscu warto przypomnieć wszystkie numery alarmowe
Policja - 997
Pogotowie Ratunkowe - 999
Straż Pożarna - 998
Numer alarmowy - 112 – dodzwonimy się do operatora, który powiadomi odpowiednie służby (straż, policję, pogotowie ratunkowe).
Jakie są zasady udzielania pierwszej pomocy?
1) Sprawdzam, czy jestem bezpieczny i nic mi nie zagraża
2) Wzywam pomoc odpowiednich służb
3) Podchodzę do osoby poszkodowanej i pytam (Halo, czy mnie słyszysz?)
- jeśli jest kontakt z osobą, pytam co się stało, co ją boli, układam w pozycji bocznej bezpiecznej, czekam, aż przyjedzie pomoc
- jeśli nie ma reakcji, sprawdzam czy osoba oddycha, odchylam głowę poszkodowanego, przykładam ucho do twarzy poszkodowanego (słucham i czuję oddech na swojej buzi), jednocześnie kieruję głowę – oczy w stronę klatki piersiowej i obserwuję, czy podnosi się klatka piersiowa, sprawdzam, czy poszkodowany oddycha;
- jeśli oddycha, bacznie obserwuję poszkodowanego, czekam do przyjazdu służb, sprawdzam jego oddech
- Jeśli nie oddycha, wykonuję uciśnięcia klatki piersiowej aż do przyjazdu służb ratowniczych.
Zasada 30: 2, czyli 30 uciśnięć, 2 wdechy (wdechy z maseczką do resuscytacji, jeśli nie ma, to wykonuję same uciski)
Należy uciskać obiema wyprostowanymi rękoma na mostku, na środku klatki piersiowej. Ważne jest, aby pilnować odpuszczenie klatki piersiowej po każdym ucisku, wykonujemy 2 uciski na sekundę
Częste ćwiczenia, utrwalanie wiadomości, jak należy udzielać pomocy człowiekowi pozwolą nam oswoić strach. Pamiętajmy, że życie jest najcenniejszym darem, a o każde należy walczyć. My także możemy być zarówno po jednej, jak i po drugiej stronie. Nie ma już żadnych wątpliwości, co do tej kwestii.
Czy ratować? Czy udzielać pomocy? Odpowiedź brzmi TAK!!!
Tekst: Aleksandra Socha-Krakowska
Zdjęcia: nauczyciele edukacji wczesnoszkolnej