W lutym w szkołach organizuje się spotkania z uczniami dotyczące zachowania bezpieczeństwa w internetowym świecie.
W Małej Jedynce, Panie Katarzyna Boruch, Natalia Paczkowska i Aleksandra Socha-Krakowska zadbały o taką lekcję dla uczniów klas 1-3. Była wyjątkowa, inna niż do tej pory, bo ekspertami w dziedzinie bezpieczeństwa w sieci okazały się dzieci. Każda z klas przygotowała plakat o jednym zagadnieniu wpisującym się w bezpieczeństwo. Temat swojej pracy wylosowały wcześniej Panie wychowawczynie, bądź uczniowie danej klasy. Każdy miał czas na przygotowanie ciekawych informacji i umieszczenie ich na plakacie oraz stworzenie notatki do zajęć. Dzisiaj wybrani uczniowie mieli okazję zaprezentować na forum swoją prace.
Z przygotowanych zajęć dowiedzieliśmy się, na czym polega szacunek w Internecie dla siebie i innych, dbanie o swoją prywatność, poznaliśmy lekarstwo dla komputerów, tabletów, telefonów w postaci programów antywirusowych i konieczności ich aktualizowania. Uczniowie podkreślali, że należy korzystać ze znanych źródeł, nie wchodzić i nie udostępniać podejrzanych linków, sprawdzać informacje w różnych źródłach zanim się na coś powołamy. W czasie spotkania przyświecało nam hasło, aby być krytycznym i nie wierzyć we wszystkie wiadomości zamieszczane w internetowym świecie.
Internet jest miejscem zarówno niebezpiecznym jak i ciekawym, może stanowić źródło naszego rozwoju. Oferuje nam wiele zróżnicowanych możliwości i uatrakcyjnienia czasu wolnego. Jest pomocny w nauce, pracy, rozwoju własnych zainteresowań oraz służy do rozrywki w postaci m. in gier, filmów, muzyki, książek.
Jednak jak to ze wszystkim bywa zawsze należy zachować umiar i zdrowy rozsądek. Często potrzebna jest kontrola osób dorosłych, aby mieć świadomość, czym interesują się nasze dzieci, jak spędzają czas w internetowym świecie, czasami fikcji i pełnym niebezpiecznych zakamarków oraz osób.
Taka przestroga dla każdego i dużego i małego jest niezbędna, warta przypominania, aby ustrzec przed niechcianymi sytuacjami.
W Internecie nie jesteśmy anonimowi, każdy post, wstawione zdjęcie, film, pozostawia po sobie ślad. Oby w naszym szkolnym środowisku te wrażenia były tylko pozytywne.
Pamiętajmy o przestrzeganiu prawa w Internecie, bo takie obowiązuje, tak samo jak w ruchu drogowym, na szkolnych korytarzach, czy w innych wielu miejscach, których nie sposób wymienić. Dla młodszych dzieci warte jest przypominanie o sposobie formułowania komentarzy. Pisząc- kierując słowa do kogoś pamiętaj o szacunku do drugiego człowieka. Postaw się na miejscu tej osoby i pomyśl jak się poczuje, gdy przeczyta Twoją wiadomość.
Postaw na kulturę!
Tekst: Aleksandra Socha-Krakowska
Zdjęcia: nauczyciele edukacji wczesnoszkolnej