• HEJ! To MY- psiaki z Pruszcza…

     • CHCIELIŚMY  POMÓC !!!

            Schronisko dla psów w Pruszczu Pomorskim  jest malutkim schroniskiem, w którym przebywa kilkanaście bezdomnych psów. Dowiedzieliśmy się o nim od pani Grażyny Pawlak. Powstało ono w 2012 roku  na terenie gminnej oczyszczalni ścieków przy ulicy Kościelnej. Życie psów w schronisku nie jest łatwe. To miejsce nie jest, nigdy nie będzie i nie powinno być domem dla zwierząt  więc los znajdujących się tam psów nie był nam obojętny!

           Nasza szkoła właśnie zakończyła trwającą miesiąc akcję charytatywną  na rzecz schroniska w Pruszczu Pomorskim, które  niestety nie otrzymuje  zbyt wiele środków na utrzymanie zwierząt i w związku z tym liczy na pomoc darczyńców i wolontariuszy.  Inicjatorami całej akcji byli uczniowie klasy VI a wraz z wychowawczynią, którzy poprzez własnoręcznie zrobione plakaty ( tu podziękowania dla Mateusza Martka z kl. VIa  oraz dla uczennic z klasy VIII b : Martyny Hibner, Martyny Kowalczuk i Julii Kruk), ulotki, prezentację multimedialną i informacje na stronie internetowej szkoły, zwrócili się do całej społeczności szkolnej, nauczycieli a także rodziców o wsparcie i pomoc w zbiórce potrzebnych  schronisku  rzeczy. Zbieraliśmy koce, prześcieradła, pościele, ręczniki, podkłady higieniczne, smycze, miski, karmę suchą i mokrą, psie i kocie zabawki oraz przysmaki. Ilość  wszystkich zebranych darów przeszła nasze oczekiwania ( zobaczcie sami na zdjęciu ! – zwłaszcza, że cześć rzeczy była już wcześniej wywieziona).

           Uczniowie klasy VI a wykazali się kreatywnością i sprzedawali własnoręcznie robione (czasem z pomocą rodziców) ciastka, babeczki, ciasta, czekoladę, a nawet gruszki w  czekoladzie  – z czego w sumie zebraliśmy: 629 zł. !!! Wydaliśmy co do grosza na puszki z karmą i smakołyki dla psów.  Dnia 27 listopada 2019r. zakończyliśmy ostatecznie akcję  i dziesięcioro najbardziej zaangażowanych w działania  uczniów klasy VI a:  MATEUSZ MARTEK, IGOR KONIECZKA, OLIWIA WOŹNA, NATALIA KOZDĘBA, KILIANA TOMCZYK,   ANNA WINKOWSKA, ZUZANNA LIZAK, BARBARA SIUCHNIŃSKA, JULIA SCHEWE oraz WIKTOR PERKA  wraz z  wychowawczynią  i panią Grażyną Pawlak  złożyło wizytę w Schronisku zawożąc wszystkie zebrane dary. Przy okazji pobytu uczniowie zwiedzili  schronisko, wzięli udział w dokarmianiu psów, a także zabrali kilka z nich  na spacer. Wróciliśmy z poczuciem dobrze spełnionego uczynku.  

           JESTEŚMY  NIEZMIERNIE  WDZIĘCZNI  WSZYSTKIM  TYM, KTÓRZY  OKAZALI  NAM  WSPARCIE  I  POMOC  W TEJ  AKCJI  PRZEKAZUJĄC DARY!!  DZIĘKUJEMY  ZA OKAZANE  SERCE   I  EMPATIĘ !!!

      Magdalena Gozdur  - wychowawczyni  kl. VI a

     • EuroWeek- Szkoła Liderów

     •      W dniach od 20-24 listopada 2019r. 19 uczniów klas VII i VIII SP 1 w Szubinie wzięło udział w obozie językowym EuroWeek- Szkoła Liderów, który odbył się w Międzygórzu - malowniczej wsi o charakterze alpejskim mieszczącej się w powiecie kłodzkim, w dolinie u podnóża Śnieżnika. To było nasze drugie uczestnictwo w tym obozie. Opiekunami na obozie byli p. Hanna Zawadzka - Pleszyńska i p. Artur Michalak, a głównym organizatorem: nauczyciel języka angielskiego- p. Magdalena Gozdur.

           Program obozu ma na celu rozwój zdolności intelektualnych, przywództwa, kreatywności, komunikacji oraz umiejętności  interpersonalnych u uczestników poprzez stosowanie różnorodnych technik, podejście formalne, nieformalne i ponadkulturowe, co pomaga przygotować uczestników do integracji i zrozumienia obecnego świata. Językiem do komunikacji jest głównie język angielski.

      Głównym celem Obozu Euroweek jest:

      • Rozwijanie zdolności komunikacyjnych w języku angielskim
      • Budowanie pewności siebie
      • Promocja nauki języków obcych
      • Rozwijanie zdolności przywódczych
      • Integracja wielokulturowa
      • Budowanie przyjaźni i stałej współpracy pomiędzy uczestnikami

           Zajęcia prowadzone były w języku angielskim i przybierały różne formy: od interaktywnych warsztatów, poprzez gry symulacyjne, małe  dramy, projekty językowe, na praktycznych ćwiczeniach kończąc. Wolontariusze  z Meksyku, Algierii, Wietnamu, Turcji, USA, Włoch, Chin, Gwatemali, Indonezji i Korei w swoich programach  zajęć objęli   m.in. multimedialne prezentacje poszczególnych krajów – ich tradycje i kulturę. Dzięki temu doświadczeniu młodzież w przystępny sposób uczyła się tolerancji i szacunku, podnosząc jednocześnie swoje umiejętności językowe. Były zajęcia w podgrupach doskonalące komunikację w języku angielskim, quizy, wcielanie się w różne role, narodowe tańce i tradycje, zajęcia w formie dram, tworzenie reklam i aplikacji oraz przygotowywanie przedstawień w języku angielskim.

           Udział w tych warsztatach  to bardzo cenne doświadczenie. Młodzież z dużym zapałem i energią angażowała się w podejmowane działania wykazując się sporą dozą kreatywności i otwartością.

           W trakcie trwania obozu uczniowie mieli też małą lekcję historii o Polsce, wybierając się na krótką wycieczkę do Twierdzy Kłodzkiej, gdzie w towarzystwie przewodnika mieli szansę zwiedzić Dziedziniec Tumski i Bastion Alarmowy. Mogli tam zobaczyć słynne schody, którymi wybiegali filmowi czterej pancerni. Ważnymi punktami na trasie zwiedzania były też Lazaret, Bastion Wieżowy oraz donjon- ostatnie miejsce obrony, zajmujący tereny dawnego zamku. Z bastionów górujących nad Kłodzkiem mogliśmy podziwiać panoramę miasta oraz góry otaczające ziemię kłodzką- tzw. Hrabstwo Sudetów. Niezawodny na tej wyprawie  okazał się p. Artur Michalak, który swoją wiedzą i ciekawymi opowieściami w czasie podróży przybliżył wszystkim historie ziem kłodzkich, samej twierdzy i naszej Małej Ojczyzny.

           Warsztaty były dla uczniów niezapomnianym przeżyciem, gdyż oprócz  nowo nabytej wiedzy i umiejętności zawarli też nowe przyjaźnie. Były łzy na pożegnanie i żal, że to koniec obozu. Na zakończenie, każdy uczestnik otrzymał Cetryfikat potwierdzający ukończenie szkolenia “EuroWeek – Szkoła Liderów”.

                                                                                                                      Magdalena Gozdur

      A oto kilka recenzji uczniów na temat obozu:

           „Wyjazd do Międzygórza był wspaniały i wzruszający. Osobiście bardzo mi się podobało. Zafascynowałem się podejściem wolontariuszy z wielu krajów do osób w naszym wieku, czyli nastolatków. Bardzo dużo się dowiedzieliśmy o języku angielskim jak i o kulturze w innych państwach. Każdym zajęciom towarzyszył uśmiech na wszystkich twarzach. 

              Jedynym smutnym momentem było pożegnanie, które wykonali wolontariusze. Chwalącym i wzruszającym słowom towarzyszyła równie smutna muzyka. Wszyscy otrzymali certyfikaty zapewniające, że nasz język oraz osobowość zostały dopełnione. Podczas pożegnania połowa sali zalała się łzami. 

              W przyszłym roku z pewnością wybiorę się ponownie do Międzygórza, wraz z moimi kolegami i koleżankami.”

                                                                                                                    Maciej Pedde VII b

       

           „W tym roku na Euroweeku byłam po raz drugi. Dzięki wspólnym zajęciom poznałam wiele osób z innych miast. Podobały mi się wszystkie formy zajęć, zawłaszcza prace w grupach i przygotowywanie wspólnych przedstawień. Wielkim plusem Euroweeku jest to, że zajęcia są prowadzone przez wolontariuszy z różnych krajów, o których mogliśmy się wiele dowiedzieć. Wolontariusze są bardzo otwarci, chętni do pomocy i zachęcają uczestników do rozmowy w języku angielskim.

           W przyszłym roku chętnie pojadę na Euroweek po raz trzeci, jednak wolałabym zobaczyć inne miejscowości, w których odbywają się te warsztaty.”

                                                                                                                      Zofia Kapsa VIIa

        

             Mam na imię Martyna i byłam na Euroweeku już drugi raz. Pojechałam tam z nauczycielami oraz przyjaciółmi ze szkoły. Bardzo miło spędziłam te kilka dni. Poznałam wiele nowych osób, z którymi mogłam rozmawiać na wszelkie tematy. Wszyscy byli naprawdę sympatyczni i towarzyscy. Codziennie chętnie chodziłam na zajęcia z wolontariuszami, którzy dokładali wszelkich starań, aby umilić nam naukę języka angielskiego.

           Międzygórze okazało się miejscem bardzo spokojnym. Często chodziliśmy na spacery, żeby jak najlepiej poznać je i jego okolice. Widzieliśmy rzekę, góry a nawet wodospad. Trudno mi uwierzyć w to, że tak mało ludzi jest w Międzygórzu. Jesienną porą jest to doprawdy urokliwe miejsce. Cudownie było zwiedzić je razem z przyjaciółmi.

           Cieszy mnie to, że poznałam wiele osób pochodzących z różnych części świata. Wszyscy byli życzliwi i zawsze służyli pomocną dłonią. Choć różnice między nami a wolontariuszami były ogromne, nikt nie zwracał na to uwagi. Rozmawialiśmy ze sobą, jakbyśmy znali się długie lata. Nie czułam żadnej presji. Nie bałam się, że coś mi się nie uda, że powiem coś niepoprawnego gramatycznie. Zwyczajnie cieszyłam się otwartością i cierpliwością tych ludzi.

           Przygotowywaliśmy wiele przedstawień. Każde z nich było na inny temat. Miały na celu pokazanie, by nie bać się mówić po angielsku. Współpracowaliśmy ze sobą, organizowaliśmy występy i świetnie się bawiliśmy. Wszystko to sprawiło, że nabrałam pewności siebie. Głośno podawałam swoje pomysły na prace i wyrażałam swoje opinie. Uczniowie z innych szkół byli bardzo mili i zawsze otwarci na nowe pomysły i rozwiązania.

           Podsumowując, Euroweek to miejsce dla osób, które chcą przeżyć coś nowego. To nauka języka angielskiego w praktyce – bez książek i sterty notatek. Miałam okazję doświadczyć tej fantastycznej przygody i poznać ludzi, którzy tak chętnie przedstawiali nam swoje kraje i dzielili się swoimi doświadczeniami.

       

                                                                                                  Martyna Kowalska, klasa 8a

       

     • Spotkanie z archeologiem

     •      Kolejne zajęcia w Urzędzie Wojewódzkim w Bydgoszczy w ramach Projektu ,,Łączka" odbyły się 29.11.2019 r., tym razem z archeologiem. Nasze uczennice podczas tego spotkania miały okazję poznać warsztat pracy archeologa i jego wkład pracy dotyczący prowadzonych poszukiwań pomordowanych w okresie komunistycznym. Dla uczniów jest to  przygoda z historią, która ma na celu zainteresowanie tą trudną tematyką jaką był zbrodniczy system komunistyczny, który zacierał ślady zbrodni.

                                                                                                                             Posadzy Marlena  

     • Żywa lekcja historii

     • Uczniowie klas VII abc i klas VIII ab 25 listopada przeżyli lekcje historii w wykonaniu Bractwa Kerin. Tematem spotkania była II wojna światowa. 

      Posadzy Marlena

     • Ósmoklasiści w Komesie

     •      Od 18 do 20 listopada bieżącego roku, dzięki uprzejmości właściciela szubińskiej firmy Komes, uczniowie klas ósmych mieli możliwość poznać strukturę zakładu „od środka”. Wiedzy o produkcji łańcuchów napędowych, rynku zbytu, kierunku sprzedaży i eksportu czy współpracy z zagranicą dostarczyli uczniom pani Ewa Pudłowska, pan Michał Sołtys oraz pan Maciej Skuza. Uczniowie byli odbiorcami prezentacji multimedialnych, uczestniczyli w owocnej dyskusji z wyżej wymienionymi osobami.

           W czasie spaceru po obiekcie młodzież poznawała charakterystyki poszczególnych zawodów: frezera, tokarza, ślusarza, spawacza, magazyniera, logistyka, księgowej i wielu innych. Zwrócono szczególną uwagę na potrzeby lokalnego rynku pracy i korzyści wynikające z wykonywania danej czynności. Uczniowie dowiedzieli się o możliwości odbywania praktyk uczniowskich i studenckich.

           Żywa lekcja doradztwa zawodowego w siedzibie firmy Komes przebiegała w bardzo życzliwej atmosferze. Ósmoklasiści wraz z nauczycielami zostali poczęstowani łakociami i obdarowani firmowymi brelokami.

           Uczniowie wyrazili swoje zadowolenie z uczestnictwa w tej formie doradztwa zawodowego.

       

      Barbara Kowalewska

     • Niepodległa wymarzona.....

     • Niepodległa wymarzona.....

      Pod takim hasłem społeczność Szkoły Podstawowej Nr 1 obchodziła Święto Niepodległości. 

                                                                   Posadzy Marlena

     • Odblaski to życie

     • Czuwanie nad bezpieczeństwem ruchu drogowego, to jedno z ustawowych zadań powierzonych Policji, ukierunkowane na poprawę bezpieczeństwa uczestników ruchu drogowego, w tym także pieszych. Narzędziem pozwalającym na realizację zadań ze wskazanego obszaru jest między innymi szeroko rozumiana profilaktyka. Biorąc powyższe pod uwagę, w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy stworzono spot profilaktyczny pt.: "ODBLASKI TO ŻYCIE", uświadamiającym pieszym poruszającym się po drodze o zmierzchu, jak ważna jest rola elementów odblaskowych i jakie zagrożenie może pojawić się w przypadku ich braku.


     • „Kiedy zabawa uczy, a nauka bawi…”

     •      W związku z realizacją projektu edukacyjnego „Walka o wodę” odbył się w dniach 25-27 października 2019 r. internetowy „Konkurs wiedzy o wodzie”. Wzięło w nim udział 17 uczniów i uczennic z klas IV-VIII. Dzieci bardzo wytrwale dążyły do poprawnego rozwiązania wszystkich zadań dotyczących znaczenia wody dla człowieka i innych żywych organizmów oraz jej zanieczyszczeń, form występowania, budowy i właściwości fizycznych. Mogły nie tylko wykazać się znajomością zagadnień, ale przede wszystkim zdobyć nowe informacje o tej (nie)zwykłej substancji. Uczniowie, którzy osiągnęli najwyższe miejsca w konkursie to:

      I miejsce - Marcin Tomczyk z kl. VI b

      II miejsce -  Kornelia Lehnart z kl. VI d

      III miejsce - Kinga Malinowska z kl. VI e i Jakub Palczewski z kl. VI d

      IV miejsce - Iga Palczewska z kl. IV a, Albert Pucz z kl. VI e, Arman Torosyan z kl. VIII c

      Uczniowie, którzy uzyskali wyróżnienie w konkursie to:

      Miłosz Kalka z kl. VI d, Julia Ircha z kl. VIII c i Antonina Kwasek z kl. V d.

      Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów w zdobywaniu wiedzy!

      Internetowa forma konkursu ma wiele zalet:

      Uczy – uczniowie wielokrotnie powtarzają te same pytania i poprawne odpowiedzi, więc dużo zapamiętują.

      Ośmiela – dzieci nieśmiałe w domowych warunkach łatwiej pokazują swoją wiedzę i pracowitość.

      Motywuje – możliwość wielokrotnego rozwiązania testu i poprawy błędów zachęca uczniów do poszukania w Internecie poprawnej odpowiedzi.

      Ukierunkowuje – uczniowie swój wolny czas przeznaczają na poszerzanie wiedzy i właściwie – naukowo wykorzystują Internet. 

      Wzmacnia pozytywne relacje rodzinne – pomoc rodziców lub rodzeństwa przy rozwiązywaniu zadań testowych sprzyja kształtowaniu właściwych układów między członkami rodziny.

      Oszczędność czasu i papieru: - wyniki konkursu ukazują się natychmiast po jego zakończeniu i znika czas przeznaczony na sprawdzanie testów. Nie potrzebujemy papieru.                            

      Konkurs przygotowali i przeprowadzili: Alina Tomczyk i Tomasz Sokołowski

     • AKCJA MEN #Szkoła pamięta

     • W miesiącu październiku 2019 r. nasza szkoła przystąpiła

      do akcji Ministerstwa Edukacji Narodowej pt. #Szkoła pamięta.

      Celem akcji jest uwrażliwienie młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach naszej wolności.

      W ramach akcji podejmiemy m. in. następujące działania:

      - porządkowanie i odwiedzanie grobów osób zasłużonych i cenionych w naszej społeczności;

      - odwiedzanie lokalnych miejsc pamięci i poznawanie ich hstorii;

      - zorganizujemy zbiórkę zniczy i kwiatów;

      -zorganizujemy wystawę upamiętniającą ważne dla naszej społeczności wydarzenia;

      - zorganizujemy wycieczkę patriotyczną.

      Koordynatorem akcji z ramienia szkoły jest opiekun Samorządu Uczniowskiego Pani Ewa Wesół.

      Do udziału w akcji zapraszam wszystkich uczniów, nauczycieli i rodziców naszej szkoły.

      Dyrektor szkoły Małgorzata Junyk

     • Plener rysunkowy w Lubostroniu

     •      Dnia 15 pażdziernika 2019 r. tradycyjnie już klasy piąte/ VA,VB,VC,VD/ pod kierownictwem plastyka,  P. Beaty Bereit i wychowawców wybrały się na plener rysunkowy do Lubostronia.

           Piękny słoneczny dzień zaczęliśmy od zwiedzania wraz z przewodnikiem pałacu. Ciekawa historia miejsca prowokowała młodych artystów do zadawania pytań, robienia ciekawych zdjęć i buszowania po zakamarkach niedostępnych na co dzień. Następnym punktem naszej wyprawy było ognisko, na którym piekliśmy ulubione kiełbaski. Było smacznie, a przy tym dużo śmiechu i zabawy. W końcu rozeszliśmy się po skąpanym w słońcu parku, każdy w wybranym dla siebie miejscu z ulubionym widoku tworzyliśmy swoje prace rysunkowe i malarskie. Efekty jej  będzie można oglądać w szkolnej galerii, a najlepsze prace zostaną nagrodzone na najbliższym apelu. Na zawsze już zostaną na naszych kartkach widoki pięknego pałacu i ogrodu w ciepłych Zatopionego w jesiennych barwach.

       

     • Projekt edukacyjny ,,Łączka” i inne miejsca poszukiwań.

     •      Z naszej szkoły do projektu przystąpiła drużyna 6 osobowa w składzie: Julia Kruk klasa VIIIb, Martyna Kowalska, Zuzanna Godyńska klasa VIIIa, Zuzanna Rzepczyk, Dominika Wojtczak, Aleksandra Nosal klasa VIIc. 21 października 2019 r. w Urzędzie Wojewódzkim w Bydgoszczy odbyło się pierwsze spotkanie podczas którego uczniowie mieli okazję zapoznać się z rolą historyka w poszukiwaniach miejsc pochówku ofiar reżimów totalitarnych. W kolejnych spotkaniach uczestnicy projektu będą mieli okazję poznać rolę, jaką w poszukiwaniach odgrywają poszczególne dziedziny wiedzy (m.in. archeologia, antropologia, genetyka). Celem projektu jest rozbudzanie zainteresowań historią najnowszą, umiejętność współpracy w grupie, poznanie warsztatu pracy historyków, archiwistów, genetyków i archeologów. Finałem tych spotkań będzie zaprezentowanie swoich refleksji w postaci dwuminutowej etiudy filmowej dotyczącej problematyki poruszanej w ramach projektu. Projekt objęty jest Patronatem Narodowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy.

                                                                                                               Posadzy Marlena

     • KOMUNIKAT DYREKTORA SZKOŁY

     •  

      Z okazji Dnia Edukacji Narodwowej pracownicy naszej szkoły zostali wyróżnieni nagrodami:

      Medal Komisji Edukacji Narodowej otrzymała Pani wicedyrektor mgr Lidia Stasiak;

      Madal Srebrny za Długoletnią Służbę otrzymała mgr Pani Ewa Jahnke;

      Nagrodę Burmistrza Szubina otrzymały:

      Pani mgr Ewa Jahnke oraz Pani mgr Krystyna Niedźwiecka;

      Nagrodę Dyrektora Szkoły otrzymały Panie:

      mgr Danuta Jaworska, mgr Daria Konieczka, mgr Grazyna Pawlak, mgr Maria Kulig, mgr Marta Mrówczyńska, mgr Marlena Posadzy, mgr Anita Pietrzak, mgr Aleksandra Socha-Krakowska, mgr Iwona Tabor, mgr Violetta Tabor oraz Pan mgr Jakub Cegiełka.

      Nagrodę Dyrektora Szkoły otrzymali również pracownicy administracji i obsługi szkoły w osobach:

      Panie: Anna Zbieranek, Joanna Cegiełka, Beata Bembnista, Małgorzata Borowiak, Bernadetta Dąbrowska, Aneta Dembna, Katarzyna Grabowska, Katrzyna Jemioła, Renata Lewandowska, Edyta Majchrzak, Barbara Manikowska, Iwona Markiel, Elżbieta Miller, Beata Pokorska, Ewa Pras, Hanna Rybicka, Grażyna Siatka, Zofia Sołtys, Lidia Witczak,

      Panowie:

      Grzegorz Śliwa, Jerzy Pras, Wiesław Nejman, Wiesła Nowak, Roman Drzycimski, Jan Drwęcki.

      Wszystkim nagrodzonym serdecznie GRATULUJĘ życząc dalszych sukcesów w pracy i życiu osobistym.

      Dyrektor Szkoły mgr Małgorzata Junyk

       

       

     • Szlakiem Żołnierzy Wyklętych

     •      11 października uczniowie klas VIII a i VIIIb wzięli udział w wycieczce do Warszawy. Na szlaku naszej wędrówki było Muzeum Powstania Warszawskiego, Trakt Królewski, Zamek Królewski, Muzeum Żołnierzy Wyklętych (dawne więzienie na  Rakowieckiej), Cmentarz Powązki Mauzoleum Żołnierzy Wyklętych. Wycieczka odbyła się w ramach innowacji pedagogicznej ,,Śladami kaźni polskich patriotów zamordowanych przez władze komunistyczne”

           Podczas tej wyprawy uczniowie mieli za zadanie wykonanie zdjęcia Żołnierza Wyklętego,  biogramu i  napiszą też kilka zdań własnych  refleksji nt. tego co zobaczyli. 1 marca 2020 r. będą współtworzyć wystawę w Muzeum Ziemi Szubińskiej z okazji obchodów Dnia Żołnierzy Wyklętych. Głównym celem naszego wyjazdu było rozbudzenie i zainteresowanie młodzieży historią najnowszą oraz kształtowanie postaw empatii wobec ofiar systemu totalitarnego, odpowiedzialności za swoje czyny i decyzje.

           Dziękuję rodzicom i wychowawcom za pomoc w organizacji.

                                                                                                                            Posadzy Marlena

     • Na Przystani Powiat Nakielski

     •     10 października 2019 w ramach projektu „Walka o wodę”  uczniowie klas ósmych i siódmych odwiedzili Przystań Powiat Nakielski w Nakle n/Notecią.

           Spotkanie na przystani rozpoczęło się od prezentacji kierownika placówki Dawida Konwińskiego,  który pokazał etapy powstawania tej największej inwestycji powiatowej. Następnie wicestarosta nakielski Tomasz Miłowski przedstawił ofertę Zespołu Żeglugi Śródlądowej.
           W imieniu Zarządu Powiatu przekazał uczestnikom gadżety i publikacje dotyczące drogi wodnej E70. Szczegóły hydrologiczne i geograficzne tej międzynarodowej trasy od Kłajpedy do Atwerpii omówił kapitan Grzegorz Nadolny. Największym problemem dla żeglugi – jak stwierdził kapitan -  jest od wielu lat brak wody, który uniemożliwia swobodne podróżowanie.

           Następnie uczniowie podzieleni na dwie grupy odbyli krótki rejs do śluzy wschodniej statkiem Władysław Łokietek. Gdy jedna grupa płynęła, druga zwiedzała przystań i przyglądała się zajęciom młodych adeptów marynarstwa.

           Dla wielu uczniów był to pierwszy w życiu rejs i pierwsza wizyta na Przystani Powiat Nakielski. Obiecali, że będą tu wracać!

     • Prawybory

     • Uczniowie z SP 1 już głosowali!

           9 października 2019 odbyły się w naszej szkole prawybory parlamentarne. Ogólnopolska Akcja  edukacyjna– „Młodzi głosują” organizowana był kolejny raz  przez Centrum Edukacji Obywatelskiej w Warszawie.

           Tego dnia w wszyscy uczniowie mogli głosować
      na wskazane przez siebie komitety wyborcze. W komisji wyborczej  zasiadały: Martyna Kowalczuk,  Wanessa Miras,  Julia Przybylska, Liwia Olszewska, Wiktoria Kałka, Julia Ircha, Martyna Kamińska, Zuzanna Godyńska, Martyna Kowalska, Julia Kruk i Aleksandra Szarwark.

           Uprawnionych do głosowania było 344 uczniów, oddano głosów 196, w tym 189 ważnych i 7 nieważnych. Wybory w SP 1 wygrało Prawo i Sprawiedliwość (71 głosów), przed Koalicją Obywatelską, (50), na trzecim miejscu Sojusz Lewicy demokratycznej(34), następnie Konfederacja ((28) i po 3 głosy Polskie Stronnictwo Ludowe i KWW Koalicja Bezpartyjni
      i Samorządowi.

           Akcja edukacyjna była dobrowolna, całkowicie apolityczna i miała na celu podniesienie frekwencji w dorosłych wyborach 13 października.

      Koordynator projektu

      Artur Michalak

       

     • Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia.

     •      Po raz kolejny w Naszej szkole obchodziliśmy Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia. W tym roku przypadł 4 października. Akcja trwała w tygodniu 30.09.2019 - 04.10.2019. W szkole zostały rozwieszone plakaty promujące akcję i oklejone drzwi sal lekcyjnych, powstała gazetka na korytarzu dot. ŚDTM. Podczas lekcji matematyki uczniowie klas 4 i 5 byli egzaminowani przez swoich nauczycieli ze znajomości tabliczki mnożenia. Uczniowie klas starszych mogli sprawdzić swoją wiedzę rozwiązując zagadki i zadania dot. tabliczki mnożenia, ale najpierw musieli rozejrzeć się po szkole, aby je znaleźć. W piątek 4 października egzaminatorzy parami ( 8 uczniów klasy 6c) pod opieką pani koordynator M.Minda przeprowadzili egzamin pisemny wśród nauczycieli i pracowników szkoły.

           Nagrodzenie zwycięzców, nadanie wszystkim tytuły: Ekspert Tabliczki Mnożenia oraz Certyfikatów nastąpi podczas Dnia Sukcesu kończącego I półrocze.

           Dziękuję bardzo wszystkim uczniom zaangażowanym w tę akcję, bez Was nie było by to możliwe oraz nauczycielom za możliwość przeprowadzenia egzaminu ze znajomości tabliczki mnożenia. Dzięki temu dzieci przekonały się, że jej znajomość potrzebna jest w życiu codziennym.

           Do zobaczenia za rok!!!

      Magdalena Minda

     • „Walka o wodę” – z głębin Ziemi do Gąsawki

     •      50 uczniów z  klas ósmych i siódmych naszej szkoły bierze udział w projekcie edukacyjnym „Walka o wodę”. Dzięki projektowi uczniowie dowiedzą się o wielu sposobach wykorzystania wody oraz o tym, że każdy z nas jest odpowiedzialny za to (nie)wyczerpalne źródło.

           Pierwszym etapem projektu była wycieczka do siedziby Komunalnego Przedsiębiorstwa Wodno i Kanalizacyjnego w Szubinie. W miejscu, gdzie znajduje się jedna ze studni głębinowych, uczniowie zapoznali się ze sposobem działania urządzeń służących do pozyskiwania i uzdatniania wody dla prawie 50 tys.  odbiorców. Mechaniczne i chemiczne procesy przybliżyli uczniom pracownicy KPWiK: pani Jagoda Konopa i pan Łukasz Matusiak.

           Druga część wycieczki odbyła się w szubińskiej oczyszczalni ścieków. Tutaj przewodnikiem był Prezes KPWiK pan Krzysztof Badura. Uczniowie obserwowali proces oczyszczania od przyjazdu beczkowozu po stertę odpadów biologicznych używanych jako nawóz i strumień czystej wody odprowadzany do Gąsawki.

            Przed uczniami teraz trudne zadanie wypełnienia kart pracy. Mają na to tydzień, bo 10 października pojadą na Przystań Powiat Nakielski, ale o tym już w następnej relacji.

      A. Michalak

       

     • Komunikat Dyrektora Szkoły

     • W trosce o zapewnienie bezpiecznych i higienicznych warunków nauki wprowadzam, na terenie całej szkoły, obowiązek zmiany obuwia dla uczniów naszej szkoły.

      Dyrektor szkoły- Małgorzata Junyk