• REKRUTACJA W MAŁEJ JEDYNCE

     •     Przypominam, iż trwa rekrutacja do oddziałów przedszkolnych oraz klas pierwszych na rok szkolny 2020/2021. Ze względu na zaistniałą sytuację proszę przesyłać wnioski drogą elektroniczną na adres Małej Jedynki: sekretariat2@sp1.szubin.pl do 10 kwietnia 2020 r.

         Druki do pobrania i wypełnienia znajdują się na naszej stronie w zakładce: Rekrutacje.Komunikaty.

       

                                                                                                                               Wicedyrektor mgr E. Getler

     • Konkurs Językowy na Kartkę Walentynkową rozwiązany !

     •      W lutym uczniowie naszej szkoły po raz kolejny wzięli udział w konkursie na Kartkę Walentynkową z życzeniami napisanymi w języku angielskim i niemieckim.

           Prac wpłynęło dużo - około 50 pięknych kartek !!! Wybór najlepszej kartki przez jury nie był prosty, gdyż jak zwykle wielu uczniów wykazało się sporym talentem i pomysłowością. Braliśmy pod uwagę estetykę wykonania, kreatywność oraz dobór odpowiednich życzeń w języku angielskim i niemieckim. Jury składające się z nauczycieli języków obcych oraz nauczyciela plastyki przyznało następujące miejsca:

       

      Kartka w języku angielskim:

      I miejsce : Amelia Kobylarz kl. V c oraz Zuzanna Olejniczak kl. VIII c

      II miejsce : Marcin Tomczyk kl. VI b oraz Jakub Palczewski kl. VI d

      III miejsce : Julia Schewe kl. IV a, Zuzanna Czerwińska kl. VIII c

      oraz Antonina Kwasek V d

       

      Kartka w języku niemieckim:

      I miejsce : Zuzanna Czerwińska kl. VIII c

      II miejsce : Julia Przybylska kl. VIII b

      III miejsce : Wiktoria Kałka kl. VIII c i Julia Wanecka kl. VII a

       

      Wszystkim uczniom dziękujemy bardzo za udział w konkursie i GRATULUJEMY zwycięzcom !!!

      Magdalena Gozdur

       

       

       

     • Nie panikuj, dowiedz się więcej...

     • Rekomendacje Ministra Edukacji Narodowej


      w zakresie profilaktyki zdrowotnej w związku z pojawiającymi się w niektórych krajach europejskich przypadkami zachorowań na koronawirusa

       

      RODZICU PAMIĘTAJ:

      • nie posyłaj przeziębionych i chorych dzieci do przedszkola lub szkoły;
      • jeśli Ty lub Twoje dziecko nie miało kontaktu z osobą chorą, nie ma powodu do obaw;
      • jeżeli dziecko wróciło z terenów występowania koronawirusa i ma objawy grypopodobne, to bezzwłocznie powiadom najbliższą stację sanitarno-epidemiologiczną, zgłoś się do oddziału zakaźnego lub oddziału obserwacyjno-zakaźnego;
      •  w przypadku dziecka do 8. roku życia, i nieprzewidzianego zamknięcia żłobka, przedszkola lub szkoły należy się Państwu zasiłek opiekuńczy (art. 32 ust. 1 lit. a Ustawy z dnia 25 czerwca 1999 o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby lub macierzyństwa, Dz.U. 2017, poz. 1368);
      • sprawdzaj na bieżąco komunikaty publikowane na stronach Głównego Inspektoratu Sanitarnego i Ministerstwa Zdrowia.

      UCZNIOWIE PAMIĘTAJCIE:

      • o częstym myciu rąk z użyciem ciepłej wody i mydła oraz o ochronie podczas kaszlu i kichania;
      • zapoznajcie się z instrukcją dotyczącą mycia rąk oraz z innymi zasadami dotyczącymi zachowania higieny osobistej.

      Informacja_GIS_w_zwiazku_z_potencjalnym_ryzykiem_zakazenia_koronawirusem.pdf

      INFORMACJA GŁÓWNEGO INSPEKTORA SANITARNEGO
      DLA OSÓB POWRACAJĄCYCH Z PÓŁNOCNYCH WŁOCH

      (Opracowano na podstawie danych ECDC oraz WHO)

      Warszawa, 24.02.2020 r.

      W ostatnich kilku dniach na obszarze północnych Włoch (regiony Lombardia, Wenecja Euganejska, Piemont, Emilia Romania, Lacjum) obserwuje się rosnącą liczbę zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2.

      Jeśli byłeś w Północnych Włoszech w ciągu ostatnich 14 dni i:

      1) zaobserwowałeś u siebie objawy, takie jak: gorączka, kaszel, duszność i problemy z oddychaniem to:

      • bezzwłocznie, telefonicznie powiadom stację sanitarno-epidemiologiczną
      • lub zgłoś się bezpośrednio do oddziału zakaźnego lub oddziału obserwacyjno-zakaźnego, gdzie określony zostanie dalszy tryb postępowania medycznego.

      2) nie zaobserwowałeś u siebie wyżej wymienionych objawów, to przez kolejne 14 dni kontroluj swój stan zdrowia, czyli codziennie mierz temperaturę ciała oraz zwróć uwagę na występowanie objawów grypopodobnych (złe samopoczucie, bóle mięśniowe, kaszel).

      a) Jeżeli po 14 dniach samoobserwacji nie wystąpiły wyżej wymienione objawy, zakończ kontrolę.

      b) Jeżeli w ciągu 14 dni samoobserwacji zaobserwujesz wyżej wymienione objawy to:

      • bezzwłocznie, telefonicznie powiadom stację sanitarno-epidemiologiczną
      • lub zgłoś się bezpośrednio do oddziału zakaźnego lub oddziału obserwacyjno-zakaźnego, gdzie określony zostanie dalszy tryb postępowania medycznego.

      3) miałeś kontakt z osobą chorą lub zakażoną koronawirusem SARS-CoV-2
      to bezzwłocznie, telefonicznie powiadom stację sanitarno-epidemiologiczną.

      Na chwilę obecną, nie ma uzasadnienia dla podejmowania nadmiernych działań typu kwarantannowanie osób powracających z regionów Północnych Włoch, odmawianie udziału w zajęciach szkolnych oraz zamykanie szkół.

      Niezbędne jest także przestrzeganie zasad higieny w tym: częste mycie rąk wodą
      z mydłem, a jeśli nie ma takiej możliwości, np. podczas podróży, ich dezynfekcja środkiem na bazie alkoholu.

      Instrukcja jak poprawnie i skutecznie myć ręce znajduje się poniżej.

      Ze względu na obecnie wysoką aktywność grypy sezonowej w krajach Półkuli Północnej należy pamiętać o zaszczepieniu się przeciw grypie sezonowej.

     • Pamięć o Żołnierzach Wyklętych

     •     27 lutego br. w Muzeum Ziemi Szubińskiej uczniowie klas: VId, VIIabc i VIIIa b Szkoły Podstawowej Nr 1 w Szubinie przeżyli trudną  lekcje historii o Żołnierzach Wyklętych. Spotkanie poprowadził Dariusz Żurek z IPN w Bydgoszczy syn Żołnierza Wyklętego Jana Żurka ps. ,,Groźny”, ,,Czarny” .

          Lekcja ta była też podsumowaniem w klasach VIII ab innowacji ,,Śladami kaźni polskich patriotów zamordowanych przez władze komunistyczne”. W ramach tej innowacji uczniowie odbyli wycieczkę w dn. 11.X 2019 r. do Warszawy gdzie zwiedzili Muzeum Żołnierzy Wyklętych przy ulicy Rakowieckiej po czym na Powązkach w Mauzoleum Wyklętych oddali hołd poległym w walce o wolną Polskę. Podczas tej wycieczki każdy uczeń miał za zadanie wykonać zdjęcie wybranego przez siebie Wyklętego zrobić biogram i napisać co czuł będąc w takich miejscach i podczas tych zajęć na zakończenie spotkania swój biogram ze zdjęciem przyczepić na tablicy tworząc wystawę. Główny cel innowacji to przywrócenie pamięci o żołnierzach podziemia antykomunistycznego i ich roli jaką odegrali w historii naszego narodu. Tak zaplanowane zajęcia pozwoliły uczniom poznać warsztat pracy historyka, archeologa, genetyka, dały wsparcie postaw patriotycznych i społecznych oraz pozwoliły na poznanie najnowszej historii państwa polskiego.  

      Autor innowacji : Marlena Posadzy

       

     • Walentynki

     •      W dniu 12 lutego zorganizowany został  Bal Walentynkowy. Podczas tańców odbyły się różne konkursy taneczne  i sportowe, które prowadziły J. Winiecka oraz B. Przybylińska . Uczniowie świetnie się bawili przy skocznej muzyce.

           Natomiast od 10 do 14 lutego działała  Poczta Walentynkowa. W Walentynki  uczniowie z Samorządu Uczniowskiego doręczyli  adresatom kartki walentynkowe. Tego dnia uczniowie przyszli ubrani na czerwono, a na długich przerwach  były muzyczne przerwy.

           Organizatorami Walentynek były: Winiecka, B. Przybylińska we współpracy z Radą Rodziców. Nagrody w konkursach ufundowało Rada Rodziców.

           Za oprawę muzyczną podczas balu i przerw muzycznych odpowiedzialni  byli: M. Adamczyk, T. Sokołowski.

     • Ósmoklasiści w Gordonie

     •      25 lutego b. r. piętnaścioro chętnych uczniów, w ramach doradztwa zawodowego, udało się do Zamościa w celu zdobycia wiedzy o Hurtowni Motoryzacyjnej Gordon. Dzięki uprzejmości prezesa, Pana Jacka Gordona, uczniowie mieli możliwość poznać specyfikę firmy, asortyment (ponad 140 tys różnych części), zadania zawodowe pracowników magazynu, itp. Ósmoklasiści spacerowali pośród regałów, obserwowali pracę operatorów wózków widłowych, magazynierów i osób przy biurkach. Po zwiedzeniu magazynu dalszy ciąg poznawania firmy odbył się w sali konferencyjnej, w której uczniowie mogli zadawać pytania i prowadzić dalszą dyskusję z pracownikiem firmy, Panem Marcinem Gorzyckim.

           Formalnościami oraz kosztami transportu zajął się pracownik Starostwa Powiatowego, Pan Władysław Gajewski, za co serdecznie dziękujemy.

      Barbara Kowalewska

       

     • Pomoc dla Stasia!!!

     • Stasiu Wróblewski ma 11 lat i jest uczniem klasy Va SP nr 1 w Szubinie. Dwa lata temu wykryto u niego w kolanie 7 cm guza, w wyniku badań stwierdzono chorobę Olliera, która w szybkim tempie niszczy jego kości! W tej chwili przebywa razem z mamą w szpitalu w Otwocku. Jest po operacji - osteonomii kości udowej, ma założony stabilizator Taylora TSF. Wiele zabiegów oraz miesiące ciężkiej rehabilitacji dopiero przed nim! Mama Stasia sama nie jest w stanie poradzić sobie z taka tragedią. Drugi syn Marcel ma dopiero roczek i z tego powodu pani Aneta jest na świadczeniu wychowawczym. Częste wyjazdy do szpitala 300 km od domu oraz koszty rehabilitacji są poza jej możliwościami! Wspólnie z mamą Stasia prosimy o wsparcie na długoletnie leczenie! Pomóżmy mu w tej walce!

       

      Zbiórka pieniędzy na stonie internetowej :

       https://pomagam.pl/stas_11

       

      Nie bądźmy  obojętni!

      Wspólnie możemy pomóc mu powrócić do zdrowia i szkoły.

    • Ogólnopolski Konkurs Przedmiotowy EDI- „PINGWIN” z języka angielskiego
     • Ogólnopolski Konkurs Przedmiotowy EDI- „PINGWIN” z języka angielskiego

     •      W naszej szkolnej strefie języka angielskiego pragniemy poinformować o długo wyczekiwanych wynikach Ogólnopolskiego Konkursu Przedmiotowego EDI- „PINGWIN” z języka angielskiego , który odbył się 26 listopada 2019r.

           W konkursie, który miał formę testu uczniowie musieli wykazać się dużą znajomością gramatyki, leksyki, umiejętnością czytania ze zrozumieniem, umiejętnościami komunikacyjnymi oraz ogólną wiedzą o krajach anglojęzycznych.

           25 uczniów klas IV – VIII SP nr 1 rywalizowało z blisko 7000 uczniów z całej Polski, a najlepszą znajomością języka angielskiego w naszej szkole wykazała się uczennica klasy VI a- Kiliana Tomczyk. Zdobyła ona 54 pkt. na 60 możliwych i tym samym 7 pozycję w kraju oraz Dyplom Wyróżnienia. Pozostali uczniowie otrzymują Dyplomy Uznania, a wśród nich pragnę wyróżnić tych, których punktacja w teście wskazuje na uzyskanie bardzo dobrego wyniku powyżej średniej.

       

      Najlepsze wyniki uzyskali:

      kl IV :

      1. Igor Tomczyk kl. IV a / 17 miejsce

      2. Iga Palczewska kl. IV a / 18 miejsce

       

      kl. VI :

      1. Kiliana Tomczyk kl. VI a / 7 miejsce

      2. Alex Balon-Szalski i Sebastian Echaust kl. VI a / 17 miejsce

      3. Jakub Palczewski kl. VI d / 21 miejsce

      4. Kornelia Lehnarth kl. VI d i Filip Pyszczyński kl. VI a / 23 miejsce

       

      kl. VII :

      1. Zofia Kapsa kl. VIIa / 19 miejsce

      2. Ada Markowska kl. VII a / 20 miejsce

      3. Mateusz Echaust kl. VII c / 24 miejsce

       

      kl. VIII :

      1. Maciej Kluczyński kl. VIII a / 16 miejsce

      2. Oliwia Głowacka kl. VIII c / 21 miejsce

      3. Julia Kruk kl. VIII b / 22 miejsce

       

      Wszystkim uczniom bardzo dziękuję za udział i gratuluję wyników !!!

      Życzę dalszych sukcesów w nauce języka angielskiego.

       

      Magdalena Gozdur

     • Konkurs misyjny

     •      13 stycznia 2020 roku, w Muzeum Ziemi Szubińskiej odbył się Rejonowy Konkurs Wiedzy pt.: Gdy myślę misje. W konkursie wzięły udział drużyny uczniów kl. V-VII ze szkół: SP 1 i SP 2 z Szubina, SP z Rynarzewa i SP z Kowalewa.

           Uczestnicy odpowiadali na pytania przez siebie wylosowane oraz rozwiązywali zadania z wiedzy misyjnej. Wykazali się dużą wiedzą na temat: Listu Apostolskiego papieża Franciszka ogłaszającego Nadzwyczajny Miesiąc Misyjny, życia świętych założycieli Dzieł Misyjnych, geografii, historii oraz zadań misyjnych.

           Podczas przerwy w konkursie ks. Andrzej Marmurowicz opowiedział uczestnikom o misjach w Kazachstanie. Była to ciekawa lekcja o pracy misjonarza, bo przekazana przez tego który osobiście posługiwał jako misjonarz przez 11 lat. Po wyrównanej walce Jury w składzie: ks. Andrzej Marmurowicz, dyrektor do spraw misji w naszej diecezji, ks. Jacek Pawelczyk, proboszcz parafii Św. Andrzeja Boboli w Szubinie oraz pani Jolanta Makowiecka ogłosiło wyniki:

      I miejsce drużyna SP 1 Szubin: Tabor Aleksander Dembny Krystian Pucz Albert

      II miejsce - Drużyna SP 2 Szubin: Wargulec Katarzyna, Kabulla Antonina, Jaroch Aleksandra

      III miejsce - drużyna z Kowalewa: Janowska Oliwia, Żakowska Antonina.

           Gratuluję zwycięzcom i dziękuję wszystkim uczestnikom konkursu, zarówno uczniom jak i nauczycielom za przygotowanie. Szczególne podziękowanie składam Radzie Rodziców z SP 2 za finansowe wsparcie zakupu części nagród oraz Zgromadzeniu Misjonarzy Kombonianów za ufundowanie niektórych nagród.

      Autor: Anna Pokorzyńska, katechetka SP2 w Szubinie

     • 101 Rocznica Powstania Wielkopolskiego

     •      Uczniowie klas VII a, b, c i VIII a, b Szkoły Podstawowej nr 1 w Szubinie oddali hołd powstańcom wielkopolskim. 14 stycznia 2020r. w Muzeum Ziemi Szubińskiej młodzież w ramach lekcji historii obejrzała krótki film o Powstaniu Wielkopolskim i zwiedziła wystawę dotycząca historii pomnika powstańców wielkopolskich na przestrzeni lat 1924 – 2020. Po takim wprowadzeniu w wydarzenia z 1918/1919r. uczniowie wraz z opiekunem Marleną Posadzy i panią Dyrektor Muzeum Ziemi Szubińskiej Kamilą Czechowską udali się na cmentarz w Szubinie, gdzie zapoznali się z nową odsłoniętym pomnikiem-mogiłą, repliką pomnika z 1938r., poznali krótką historię jego odbudowy i zapalili znicz pamięci.                                

         Marlena Posadzy

     • Szkoła Pamięta o Powstaniu Wielkopolskim

     •      Szkoła Podstawowa nr 1 w Szubinie wzięła udział w kuratoryjnym projekcie “Szkoła Pamięta”. Już od września uczniowie odwiedzali groby zmarłych obrońców Ojczyzny. Zapalali znicze pamięci przy pomnikach i tablicach upamiętniających zamordowanych nauczycieli i innych mieszkańców Szubina. W grudniu w czasie świątecznych przygotowań Samorząd Uczniowski nie zapomniał o 101. rocznicy Wybuchu Powstania Wielkopolskiego, tuż przed świętami, bo 19 grudnia 2019 r., wszystkie klasowe samorządy i uczniowie klasy Va zapalili znicze przy świeżo odrestaurowanym pomniku Powstania Wielkopolskiego. W ten sposób oddali hołd przodkom, dzięki którym żyjemy w wolnej Polsce.

                                                                 Samorząd Uczniowski

     • Tradycje Bożego Narodzenia - wycieczka do Osieka

     •      18 grudnia 2019 r. uczniowie klas piątych wraz z wychowawcami - Ewą Wesół i Wiolettą Tomaszewską oraz Tomaszem Sokołowskim i Aliną Zębałą odwiedzili ekspozycje bożonarodzeniowe w Osieku. Muzeum Kultury Ludowej w Osieku obejmuje swoją działalnością północną część Wielkopolski. Gromadzi muzealia i obiekty architektury wiejskiej z terenu Krajny, Pałuk i Puszczy Noteckiej.

           Dzieci wzięły udział w zajęciach edukacyjnych. Na początku odwiedziły zgromadzone w obiektach muzealnych eksponaty dotyczące świąt Bożego Narodzenia. Później pod okiem pracowników muzeum przygotowywały ciasto, z którego zostały upieczone tradycyjne, aromatyczne pierniczki. Dodatkową atrakcją był przejazd bryczką. Na koniec odbyła się piernikowa biesiada z udziałem św. Mikołaja.

     • Wycieczka uczniów klas czwartych do Gniezna

     • http://sp1szubin.edupage.org/photos/album/24/thumbs/max128x128trimgbec489c9585ef9d477bd.jpg

            17 grudnia 2019r. uczniowie klas czwartych wybrali się na wycieczkę   do Gniezna – Fabryki Bombek Choinkowych. Na początku zwiedziliśmy Katedrę Gnieźnieńską. Na miejscu przewodnik opowiedział historię powstania Katedry, zobaczyli Drzwi Gnieźnieńskie i srebrną trumnę ze szczątkami Św. Wojciecha. Kolejnym punktem wycieczki była wizyta w Muzeum Początków Państwa Polskiego. Następnie udaliśmy się do Fabryki Szklanych Ozdób Choinkowych. Dzieci obejrzały wszystkie etapy procesu powstawania bombek przechodząc przez: dmuchalnię, srebrzalnię, lakiernię i dekorację. Dowiedziały się, że bombki z tej fabryki są niepowtarzalne, ponieważ każda z nich jest malowana ręcznie. Na zakończenie, po powrocie do Szubina, każdy uczestnik otrzymał upominkową bombkę  z własnym imieniem.

           Wycieczkę zorganizowała pani Krystyna Niedźwiecka wychowawca klasy 4a, opiekę nad uczniami sprawowali pani Maria Kulig i pan Tomasz Sokołowski.

     • Klasa VIIa czeka na Boże Narodzenie.

     •     Klasowe przygotowania do Świąt rozpoczęliśmy już w poniedziałek, 09.12.2019, warsztatami w Muzeum Ziemi Szubińskiej. Pod czujnym okiem Pani Iwony Kruk wykonaliśmy bombki zdobione koronkami, które przystroiły naszą klasową choinkę.

          W czwartek, 12.12.2019 o 9.00 wyjechaliśmy do Wągrowca. Najpierw odwiedziliśmy Muzeum Regionalne w Wągrowcu, gdzie pani przewodnik opowiedziała nam o Biblii, pokazała repliki, a pod koniec zajęć braliśmy udział w warsztatach w pisaniu gęsim piórem.

           Po nauce w Muzeum pojechaliśmy do pizzerii „Don Mario” i zjedliśmy pyszną pizzę. Z pełnymi brzuchami udaliśmy się do głównego celu naszej wycieczki, czyli do stacji radiowej o  nazwie „Wasze Radio FM”. Zobaczyliśmy tam jak wygląda studio nagrań na żywo i tok pracy reporterów. Zadawaliśmy masę pytań, aby jak najwięcej dowiedzieć się o tym, jak tworzy się audycje i jak wygląda codzienność redakcyjna, podczas gdy my jesteśmy tylko słuchaczami.

           Podsumowując nasz wyjazd był bardzo udany i mieliśmy możliwość poznania ciekawostek, o których wcześniej nie wiedzieliśmy. Myślę, że po tej wycieczce wielu z nas włączy radio i słysząc dochodzące głosy, będziemy wiedzieli jak naprawdę to wygląda.

           Wyjazd ten zorganizowała nam przewodnicząca rady klasowej rodziców pani Ewa Pudłowska, za co składamy serdeczne podziękowania.

      Julia Pudłowska i Wiktoria Dolegała

       

     • Dzień Chemika

     •      12 grudnia 2019 r odbył się w naszej szkole Dzień Chemika. Podczas tego dnia uczniowie sami wykonali wiele ciekawych doświadczeń  pod kierunkiem pań z firmy Fanlab z Bydgoszczy oraz nauczyciela chemii Danuty Błażejak – Błaszak.  Najbardziej uczniowie czekali na pokaz doświadczeń przygotowanych przez naszych gości, podczas którego nie obyło się bez efektów specjalnych. Dzień był pełen wrażeń i  niespodzianek. Okazało się, że chemia nie jest taka trudna  i można się jej uczyć z przyjemnością. Zachęcamy do obejrzenia zdjęć z warsztatów.

     • Spotkanie z antropologiem

     •      13 grudnia w Urzędzie Wojewódzkim w Bydgoszczy odbyło się kolejne spotkanie w ramach Projektu ,,Łączka i inne miejsca poszukiwań". Spotkania organizowane są przez pracowników Biura Edukacji Narodowej i Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN oddział Bydgoszcz. Tym razem uczennice biorące udział w zajęciach miały okazję poznać rolę, jaką w poszukiwaniach odgrywa antropolog. Celem tych spotkań jest zdobywanie wiedzy o historii poprzez losy ludzi.

                                                                                                                              Posadzy Marlena  

     • Mikołajki w Dużej Jedynce

     •    Zgodnie z tradycją 6 grudnia św.Mikołaj rozdaje prezenty i odwiedza wszystki dzieci.Uczniowie z niecierpliwie czekali na jego wizytę, ubrali świątecze sweterki i czerwone czapki. Do Dużej Jedynki przybył z towarzystwie Śnieżynek, częstował uczniów i pracowników słodyczami. Wybrał się też do zaprzyjaźnionych sąsiadów szkoły, czyli do Muzeum Ziemi Szubińskiej.

           Samorząd Uczniowski w imieniu całej społeczności szkolnej składa serdeczne podziękowania wszystkim Darczyńcom, którzy pomogli w zorganizowaniu tej miłej uroczystości szkolnej.

                                                          Samorząd Uczniowski