Dzieci z oddziału przedszkolnego przy Szkole Podstawowej nr 1 w Szubinie w ramach „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa” odwiedziły Rejonową Bibliotekę Publiczną w Szubinie. Przedszkolaki dowiedziały się, co należy zrobić, aby stać się czytelnikiem biblioteki w mieście oraz jak należy się w niej zachować. Zobaczyły także, jak wygląda karta czytelnika, poznały również zasady wypożyczania książek. W trakcie pobytu w bibliotece, dzieci rozwiązywały zagadki związane z postaciami z bajek i baśni. Przedszkolaki znakomicie sobie poradziły. Pani bibliotekarka pokazała także dzieciom, gdzie znajduje się przeznaczony specjalnie dla nich regał z książkami. Następnie zaprezentowała i dała do obejrzenia książeczki dla maluchów. Przedszkolakom bardzo spodobały się kolorowe i bogato ilustrowane egzemplarze, dlatego z chęcią je oglądały. Spotkanie odbywało się w miłej, pełnej uśmiechów i wrażeń atmosferze. Dla wielu przedszkolaków była to pierwsza wizyta w „domu książek”, ale na pewno nie ostatnia.
Gramy w warcaby
29.05.2023423 V br. odbył się turniej warcabowy w zerówkach „Gramy w warcaby”.
Celem turnieju było rozpowszechnianie umiejętności gry w warcaby, propagowanie wspólnej zabawy i sposobu spędzania wolnego czasu, ujawnianie oraz rozwijanie zainteresowań i uzdolnień dzieci. Zapał i chęć zdobycia medalu była dużym wyzwaniem.
Turniej wygrali:
I miejsce- Antoni Grabowski gr. 0b,
II miejsce- Michał Kowalski gr. 0c,
II miejsce – Oliwier Schmidt gr. 0b.
Laureaci wezmą udział w rozgrywkach warcabowych z klasami I-III.
Życzymy sukcesów.
Jadwiga Pokrzywińska
Wycieczka klas szóstych do Malborka
26.05.20231117 maja b.r. niemal wszyscy uczniowie klasy 6 a i 6 b udali się na całodniową wycieczkę, której głównym celem było zwiedzanie Zamku Krzyżackiego w Malborku. Przewodnicy podczas dwugodzinnego oprowadzania po obiekcie zapoznawali uczniów z historią, kulturą i obyczajami braci zakonnych. Zaskakującym okazał się fakt, że łączą nas podobne herby – PELIKANICA Z TRZEMA MŁODYMI. Taki ornament znajduje się na studni malborskiego zamku.
Celem wycieczki były również Krynica Morska i poszukiwanie bursztynu, wejście na latarnię morską, punkt widokowy na budowę portu Nowy Świat ( przekop Mierzei) i inne.
Wycieczka była dofinansowana z programu Poznaj Polskę.
Odkrywcy i wynalazcy z 3 a aktywnie spędzają czas
25.05.20231024 maja klasa 3 a uczestniczyła w zajęciach sportowych w ośrodku Szkoły Walki Raion w Małych Rudach, które poprowadził p. Rafał Słomkowski ze szkoły walki Raion. Czas wypełniony był ciekawymi zajęciami, w których wszyscy chętnie i aktywnie uczestniczyli. Próbowaliśmy swoich sił w szermierce na miecze piankowe, łucznictwie, meczu hokeja na trawie, treningu samoobrony. W lesie szukaliśmy skarbu i bawiliśmy się w podchody.
Odkrywcy i wynalazcy z 3b w Małych Rudach
24.05.2023323 maja klasa 3 b uczestniczyła w zajęciach sportowych w Małych Rudach. Zapoznała się tam z elementami samoobrony oraz poznała niecodzienne dyscypliny sportowe jak np. strzelanie z łuków. W pobliskim lesie dzieci bawiły się w podchody oraz szukały skarbu. Zajęcia poprowadził p. Rafał Słomkowski ze szkoły walki Raion. Opiekunkami dzieci były p. Ewa Kowalczyk i p. Milena Makowiecka.
Świetlicowy Dzień Pszczoły
21.05.202320Do świetlicy Małej Jedynki niespodziewanie przyszedł tajemniczy gość. Po jego ubiorze od razu dzieci zgadły, czym się zajmuje. Okazało się, że na zajęcia świetlicowe przyszedł pszczelarz, a raczej pszczelarka. Zaskoczone dzieci zauważyły, że pszczelarką jest pani Anna Zbieranek, pracująca w naszej szkole jako sekretarz. Jak sama pani Ania stwierdziła, miłość do pszczół zaszczepił w niej jej teść.Ale uwierzcie, za tą miłością kryje się ciężka praca i odpowiedzialność, bo pszczoły to wymagające stworzenia. Sporo wysiłku trzeba, żeby słodki miód pojawił się na naszych stołach. Rola pszczół nie ogranicza się tylko do produkcji miodu, o czym dokładnie opowiedziała pani Ania.
Ważność pszczół dla naszej planety została podkreślona Dniem Pszczoły, który obchodzimy 20 maja. Dzieci dowiedziały się wielu ciekawostek z życia omawianych owadów Na zakończenie zajęć panie: Asia Wenda, Ela Getler i Ania Zbieranek przygotowały dla dzieci słodki poczęstunek. Miały one okazję określić smak, kolor, konsystencję oraz gatunek miodu. Pycha!
Skrzynka Życzeń Czytelniczych
21.05.2023Drodzy Uczniowie,
na tablicy ogłoszeń (przy bibliotece) pojawiła się Skrzynka Życzeń Czytelniczych, do której możecie wrzucać propozycje książek, jakie mamy zakupić do szkolnej biblioteki.
Konkurs historyczny - Patron szkoły Władysław Jagiełło
18.05.2023W dniu 5.06.23r na 5 godzinie lekcyjnej odbędzie się konkurs historyczny - Patron szkoły Władysław Jagiełło.
Uczestnicy konkursu są zwolnieni z piątej lekcji na czas konkursu.
Drzewa genealogiczne zawarte w materiałach będą dodatkiem do pytań.
Zasady.
1. Konkurs przeznaczony jest dla klas V - VIII.
2. Konkurs będzie przeprowadzony w formie testu:
- zadania otwarte i zamknięte
- praca z drzewem genealogicznym
- tekst źródłowy
3. Nagrody to oceny za miejsca I - III wagi dwa, dyplomy, drobne upominki. Za pozostałe miejsca w zależności od uzyskanych punktów oceny wagi jeden.
4. Materiały zawierające treści potrzebne do konkursu znajdują poniżej.
Bezpieczeństwo w sieci w klasach drugich
18.05.2023W dniu 13 kwietnia 2023 uczniowie klas drugich na lekcjach informatyki uczestniczyli w realizacji projektu „Owce w sieci”. Celem kreskówek "Owce w Sieci" jest edukacja na temat zagrożeń związanych z korzystaniem przez dzieci z Internetu, telefonów komórkowych i innych nowych technologii. Założeniem autorów było, by cykl kreskówek dla najmłodszych internautów stał się okazją do nauki, młodzieży pokazał ich internetowe zachowania w krzywym zwierciadle, a dla dorosłych – był rozrywką, ale i przyczynkiem do refleksji.
Jako podsumowanie lekcji drugoklasiści przygotowali prace plastyczne na temat bezpieczeństwa w sieci, które zostały wystawione na holu szkolnym.
Matematyka królową nauk
18.05.2023Wiosną uczniowie uczestniczyli w dwóch konkursach matematycznych.
16. 03. 2023 odbył się Międzynarodowy Konkurs Matematyczny „KANGUR”. Uczestniczyli w nim chętni uczniowie w czterech kategoriach wiekowych: Żaczek – kl.2, Maluch – kl.3 i4, Beniamin – kl.5 i6 , Kadet kl 7 i 8. Wyróżnionych zostało 11 uczniów:
Klasy drugie: Zuzanna Malinowska, Piotr Siekiera
Klasy trzecie: Zofia Kluczyńska, Ziemowit Nowak
Klasy czwarte: Roksana Kubacka, Gracjan Dropiński
Klasy piąte: Maja Hofman – Kamińska
Klasy szóste: Roksana Sipińska, Klaudia Krajniewska
Klasy siódme: Iga Palczewska
Klasy ósme: Filip Bednarek
27.04. 2023 odbył się Gminny Konkurs „Matematyczne Asy” dla uczniów klasy 4-8. Wybrani uczniowie pojechali wraz z opiekunem do szkoły w Rynarzewie. W konkursie wzięło udział ok. 100 młodych matematyków z siedmiu szkół z gminy Szubin. Naszą szkołę reprezentowało 14 osób, z czego 9 zostało nagrodzonych.
Klasy czwarte: II miejsce Gracjan Dropiński
Klasy piąte: I miejsce Maja Hofman – Kamińska
Klasy szóste: I miejsce Artur Guziński
II miejsce Paweł Oleś
Klasy siódme: III miejsce Igor Tomczyk
Klasy ósme: I miejsce Filip Bednarek i Zuzanna Kalka
II miejsce Martyna Ircha
III miejsce Amelia Makowiecka
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
Laureat Konkursu kuratoryjnego z języka niemieckiego
18.05.2023Uczeń naszej szkoły - Tomasz Kotłubaj został laureatem Konkursu kuratoryjnego z języka niemieckiego. Swój sukces zawdzięcza nie tylko wybitnej znajomości języka niemieckiego, ale również dobrej organizacji, umiejętności współpracy, ambicji i wewnętrznej motywacji. Na gali laureatów, która odbyła się 11 maja 2023 r. w Auditorium Novum Politechniki Bydgoskiej otrzymał statuetkę oraz dyplom – gwarancję zwolnienia na egzaminie ósmoklasisty z języka obcego oraz przyjęcia w pierwszej kolejności do wybranej szkoły średniej.
Tomku, serdecznie Ci gratulujemy i mocno trzymamy kciuki za dalsze sukcesy w nauce!
Alina Tomczyk
Zmagania Trzecioklasistów
15.05.2023139,10,11 maja uczniowie klas 3 przystąpili do Ogólnopolskiego Sprawdzianu Kompetencji Klas Trzecich. Rozpoczęli sprawdzianem z edukacji polonistycznej, następnego dnia przystąpili do testu z edukacji matematycznej, a skończyli zmagania sprawdzianem z edukacji przyrodniczej.
Po sprawdzianach brali udział w obchodach jubileuszu szkoły. We wtorek uczestniczyli w Koncercie Piosenki Patriotycznej zorganizowanej przez p. Jolantę Muzalewską. Następnie wysłuchali historii barw narodowych w Muzeum Ziemi Szubińskiej.
W środę wzięli udział w grze terenowej przechodząc ,,Trakt Jagiełły” przygotowany na szubińskich alejach. Była to okazja do zapoznania się z życiem Patrona szkoły- Władysława Jagiełły. W ostatnim dniu odbyły się zajęcia plastyczne.
Nad sprawdzianem i zajęciami czuwały wychowawczynie klas trzecich; p. Marzenna Zielińska, p. Iwona Tabor, p. Ewa Kowalczyk.
To już 110 lat !!! Swej Jedynce przynieś kwiat!
14.05.2023Już niedługo się bawimy! Szkoły mamy urodziny! Dobrze przecież o tym wiecie, ma Jedynka 110-lecie.
Szkoła naszą wspólną wioską, więc prosimy brać uczniowską, by na chwilę żywą była i kwiatami umaiła .
Moc atrakcji, świętowania! Szkoła w kwiaty do ubrania!
Dziś dlatego Was prosimy, by na szkoły urodziny, przyniósł każdy żywy kwiat- młodszy, starszak, siostra, brat!
Fiolet, biel oraz róż – szkoła ukwiecona już!
Gdy imprezę zakończymy, wszystkie kwiaty siostro, bracie, kupisz u Nas po rabacie☺
Pieniądz, który tak zbierzemy, Naszej szkole przekażemy!
Wy w tę akcję się włączycie, samych Nas nie zostawicie!
Nieś w doniczce zdrowy kwiat świętuj z Nami 110 lat!
Kwitnące kwiaty w doniczkach w kolorach :biały, fiolet, róż, prosimy o przynoszenie do wychowawców od 17 maja.
WYCIECZKA DO ZOO W MYŚLĘCINKU
10.05.202369 maja br. uczniowie klas pierwszych uczestniczyli w wycieczce do zoo w Myślęcinku. Dzieci oglądały egzotyczne i polskie zwierzęta. Uczniowie obserwowali zachowania zwierząt. Zwracali uwagę na to, czym się żywią, jak wyglądają. Niektóre odstraszały swoim wyglądem, a inne zachwycały. Różnice między zwierzętami widoczne były również w sposobie spędzania wolnego czasu. Jedne zwierzęta spały w dzień ku zaskoczeniu dzieci, inne skakały, biegały, wspinały się, drapały pazurami drzewa, wyrywały sobie pokarm. Wszystkie obserwacje wywoływały wśród dzieci poruszenie, uśmiech, a nawet zdziwienie. W trakcie zwiedzania Zoo dzieci rozwiązywały zagadki, zdobywały pieczątki w grach dydaktycznych.
Oprócz zwiedzania dzieci zgodnie z planem wycieczki zaangażowane były w zajęcia warsztatowe pt.: „Taki ważny dla przyrody jest ptak.”
Pogoda dopisała, więc piknik na świeżym powietrzu się udał.
Nasza szkolna galeria wzbogaciła się po wyjeździe o nowe zdjęcia z uśmiechniętymi buziami zadowolonych z wycieczki szkolnej uczniów.
Notatka: Aleksandra Socha-Krakowska
Zdjęcia: Anita Pietrzak, Jagoda Wiśniewska-Grzelak, Kinga Nowak
Fraszki - uczniowskie z „Jedynką” - igraszki
09.05.2023W Jubileuszowym roku naszej „Jedynki” chętni uczniowie wzięli udział w konkursie na „Fraszkę o Jedynce”. Do finału zakwalifikowało się siedem fraszek, które możecie przeczytać poniżej. I miejsce w konkursie zdobyła Lena Chłapek z 6c, II Idalia Lipińska z VIb, a III Martyna Ircha z 8d. Konkurs przeprowadzili i jury stanowili nauczyciele: Karolina Soloch i Artur Michalak.
Lena Chłapek - „Na Jedynkę”
Gościu, wstąp do Jedynki, a poużywaj sobie,
nie dojdzie cię tu nuda, przyrzekam ja tobie.
Ciekawostek u nas odkryjesz bez liku,
których nie znajdziesz w najgrubszym słowniku.
Same orły tu spotkasz, a żadnej kukułki,
która z chytrym lisem ściga się do spółki.
Choć uczniowie na naukę wdzięcznie narzekają,
łaskawi nauczyciele szóstkami ich nagradzają.
Dyrekcja wciąż chwali swe szkolne dziatki,
więc na wywiadówki z radością chodzą ojcowie i matki.
Studziesięcioletnia szkoła trwa nam nieprzerwanie,
przestępujcie jej progi, Panowie i Panie!
Idalia Lipińska - „ Nasza szkoła”
Nad Gąsawką, na Pałukach,
w pięknym mieście Sędziwoja,
mieści się wspaniała szkoła.
Nasza to STULATKA!
Na początku mała chatka.
Teraz gmach, który niczym babcia
opowieści wiele zna.
Germanizacji się nie bała
i tajnie wiedzę przekazywała.
Powstańca wspomagała.
Hitlerowca zaś zrażała.
O tym stare mury pamiętają.
Wiele sław wyedukowała.
Znany harcerz, antropolog, czy rockowiec.
Chwila wspomnień i zadumy.
Garba, Cemel czy Posadzy.
Którz ich ich nie zna i pamięta?
Mój pradziadek ją ukończył, babcia, tata oraz bracia też.
I na koniec również ja,
dumnym absolwentem będę jej.
Martyna Ircha – Moja „Jedynka”
Moja szkoła? Tu w Szubinie.
Historia o niej nieprędko zginie!
Sto dziesięć lat tu już stoi.
Chodzili do niej rodzice moi!
To ten budynek, dom mój drugi,
W mym sercu na zawsze zarysuje smugi,
Wspomnienia tworzą się w oka mgnieniu,
Zostawię ją w miłym upamiętnieniu.
Każdy ją kocha: chłopiec, dziewczynka.
To moje miejsce! Moja „Jedynka”!
Amelia Woźniak –„Moja szkoła”
W klasie grzeczniutkie siedzą berbecie.
Takich nie ma na całym świecie.
Ponieważ nasza szkoła jest jedyna.
Kształtowała matkę, edukuje syna.
Grzeczniutkie w klasach, lecz na przerwach,
biegają jakby ich długo trzymano w konserwach.
Nauczyciele pogodni i modni.
Pozazdrościłam mojej Pani spodni!
Przyjaciele, których spotykamy
Kochamy i nie zapominamy.
Sprawdziany ciężkie, aczkolwiek uczniowie,
Mają sposoby, żeby nie skończyć w grobie.
Brak zadania? Masz wymówki!
Już nie chodzisz do „zerówki”!
„Proszę Pani … pies mi zjadł,
Porwał, uciekł no i padł!
Sklepik? Drogo! Bo inflacja
Taka jest w tym wszystkim racja!
Mateusz Sławkowski - „Jedyneczka’’
W małym miasteczku, co Szubin się nazywa
Jest Jedyneczka i do nauki wzywa.
Chodzą do niej wspaniali uczniowie
I każdy nauczyciel tak Tobie powie.
Jest Jedyneczka duża i mała
W jednej i drugiej atmosfera wspaniała.
W małej Jedynce przygoda się zaczyna
A dokładnie na ulicy św. Marcina.
Tam wczesnoszkolną naukę realizujesz
I do Dużej Jedyneczki się przygotowujesz.
Gdy po trzeciej klasie promocję otrzymasz
Przygodę w Dużej Jedynce zaczynasz.
Duża Jedyneczka 5 lat Cię edukuje
I do nauki w szkole średniej przygotuje.
Zapamiętaj koleżanko i kolego drogi
”JEDYNECZKA” to 9 lat edukacyjnej drogi!
Paula Leszczyńska - "Na Jedynkę"
Nie liczą się żadne inne budynki,
kiedy idę rano do szubińskiej Jedynki!
SZKOLNY KONKURS MATEMATYCZNY KLAS TRZECICH
05.05.20235Dnia 25 kwietnia 2023 roku w Małej Jedynce odbył się Szkolny Konkurs Matematyczny Klas Trzecich. Po trzech reprezentantów z każdej klasy podjęło wyzwanie i przystąpiło do zmagań matematycznych. Mali matematycy wykazali się nie tylko zdolnościami arytmetycznymi, ale także logicznym i kreatywnym myśleniem. Zwyciężyli:
I miejsce - Ziemowit Nowak z kl. III b,
II miejsce – Hubert Karwecki z kl. III b,
III miejsce – Zofia Kluczyńska z kl. III c.
Gratulujemy zwycięzcom!
Konkurs przeprowadziły: p. Arleta Lemańska, p. Violetta Tabor, p. Grażyna Stawarz
Szkolny Konkurs Ortograficzny dla uczniów klas drugich
01.05.2023W poniedziałek 24 kwietnia odbył się Szkolny Konkurs Ortograficzny dla uczniów klas drugich. Uczestnicy pisali dyktando pełne „pułapek” ortograficznych. W trudnej rywalizacji zwycięzcami zostali ci, którzy wykazali się najlepszą znajomością zasad pisowni i umiejętności ich zastosowania w praktyce.
Wyniki konkursu:
1 miejsce i tytuł ,,Mistrza ortografii” zdobył Krystian Aniśko kl. 2 c
2 miejsce - Magdalena Orchowska kl. 2 a
- Maja Przybylska kl. 2 a
3 miejsce - Cezary Hejnicki kl. 2 b
Gratulujemy!!!
Archiwum Aktualności
- Grudzień 2024
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Lipiec 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Luty 2023
- Styczeń 2023
- Grudzień 2022
- Wszystkie