W sobotnie popoludnie, 29 marca odbył się Gminny Konkurs Wokalny. Uczennice z klasy 3c - Pola Kręgowska oraz Maja Kotyńska zaprezentowały swój muzyczny talent na scenie Szubińskiego Domu Kultury. Jesteśmy bardzo dumni z naszych solistek. Maja Kotyńska zdobyła statuetkę "za największy progres w ciągu roku", ufundowaną przez Radnego Rady Miejskiej, Mikołaja Kalinowskiego. Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów na muzycznej scenie.
foto, tekst - Katarzyna Mikuła
Gminny Konkurs Wokalny
31.03.2025
Plan rekolekcji wielkopostnych w dniach 31.03.2025r. – 2.04.2025r.
26.03.2025Plan lekcji na czas trwania rekolekcji dla uczniów klas IV - VIII,
którzy nie uczęszczają religię w dniach 31.03-02.04 2025 r.
8:00 – rekolekcje dla uczniów klas 1 - 3
12:30 – rekolekcje dla dzieci z oddziałów przedszkolnych
W tym dniu zmienia się organizacja pracy w szkole dla klas 1 - 3
- 2, 3, 4, 5 godz. lekcyjna, uczniowie są pod opieką wychowawców (podczas spotkań w świetlicy, w sali gimnastycznej lub klasie)
Zajęcia dla uczniów, którzy nie uczestniczą w rekolekcjach
Poniedziałek
1 i 2 godz. lekcyjna – robotyka (opiekun - B. Zych)
3 i 4 godz. lekcyjna – Dzień projektów (opiekun – wychowawca danej klasy)
5 godz. lekcyjna – zajęcia ruchowe (opiekun – A. Socha - Krakowska)
Wtorek
1 i 2 godz. lekcyjna – językowe zabawy (opiekun – K. Donarska-Zawadzka)
3 i 4 godz. lekcyjna – Dzień talentów (opiekun – wychowawca danej klasy)
5 godz. lekcyjna – zajęcia ruchowe (opiekun – A. Socha-Krakowska)
Środa
1 i 2 godz. lekcyjna – rozwijanie logicznego myślenia – gry planszowe (N. Paczkowska)
3, 4, 5 – zajęcia z wychowawcą
Konkurs Gwary Pałuckiej „Godejcie po naszymu”
31.03.2025W piątek, 28 marca w naszej szkole odbył się Konkurs Gwary Pałuckiej „Godejcie po naszymu”. Konkurs był kolejnym etapem II edycji projektu edukacyjnego „Cudze chwalicie, swego nie znacie”.
37 uczestników konkursu w teście wyboru decydowało o tym, czym są: aprykozy, badejki, bejmy, betki, itd …aż po świętojanki, tytki, wemborki, i żgoki; łącznie 60 wyrazów i wyrażeń gwarowych. Najlepiej przygotowanymi uczniami okazali się: Mikołaj Adamowski, Aleksandra Żygulska i Nicole Janik. Do rywalizacji stanęli też nauczyciele: najlepszy wynik osiągnęła wicedyrektor szkoły pani Lidia Stasiak. Nagrody i upominki dla 10 najlepszych ufundowała Rada Rodziców i Burmistrz Szubina. Słownictwo i pytania do quizu przygotował Artur Michalak, informatyczny serwis zapewniła Beata Zych, a tematyczną scenografię przygotowała Karolina Soloch.
tekst: Artur Michalak
film: Karolina Soloch
Konkurs Wokalny
30.03.2025W dniu 29.03.3025 r. w Szubińskim Domu Kultury odbyła się kolejna edycja Konkursu Wokalnego, w którym wzięli udział uczniowie gminy Szubin. Konkurs podzielony był na kilka kategorii. Uczniowie naszej szkoły, soliści zespołu Ingenium prezentowali swoje umiejetnosci wokalne w kategorii klas 4-8.
III miejsce zajął Krzysztof Kuster z klasy 7b natomiast II miejsce zajęła Amelia Woźniak z klasy 8a.
W konkursie wzięły również udział: Klaudia Krajniewska kl.8a, Natalia Witek kl.6b oraz Maja Lewandowska kl.5b. Cała piątka zaprezentowała się bardzo dobrze.
Gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów.
tekst i foto: Jolanta Muzalewska
Giełda Szkół w Szubinie
30.03.20252628.03.2025 r. z inicjatywy dyrektor szkoły, pani Marleny Posadzy w hali widowiskowo – sportowej Szkoły Podstawowej nr 1 w Szubinie odbyła się 6. edycja Giełdy Szkół. Delegacje 21 szkół ponadpodstawowych prezentowały swoją ofertę edukacyjną uczniom klas ósmych szkół podstawowych z Szubina, Kołaczkowa, Kowalewa, Królikowa oraz Mycielewa. Po krótkiej prezentacji każdej ze szkół, uczniowie mogli indywidualnie podchodzić do stoisk i zdobyć potrzebne informacje.
Giełda jest na stałe wpisana w harmonogram działań preorientujących młodzież zawodowo, co zapewne wpływa na bardziej świadomy wybór dalszego kierunku kształcenia edukacyjno – zawodowego.
W tym roku nad organizacją przedsięwzięcia czuwały pedagog szkolny, pani Violetta Zielińska oraz Barbara Kowalewska.
Wykaz uczestników Giełdy Szkół:
- I Liceum Ogólnokształcące im. S. Wyspiańskiego w Szubinie
- Zespół Szkół im. prof. Emila Chroboczka w Szubinie
- Zespół Szkół im. S. Staszica w Nakle
- Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. W. Witosa w Samostrzelu
- Szkoła Techniczna Zespołu Szkół Bydgoskiego Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Kołaczkowie
- Zespół Szkół Mechanicznych nr 1 im. Franciszka Siemiradzkiego w Bydgoszczy
- Zespół Szkół Mechanicznych nr 2 im. Tytusa Maksymiliana Hubera w Bydgoszczy
- Zespół Szkół nr 1 im. Bartłomieja z Bydgoszczy (technikum Fryzjersko – kosmetyczne oraz Szkoła Branżowa I stopnia)
- Zespół Szkół Samochodowych w Bydgoszczy
- Zespół Szkół Spożywczych w Bydgoszczy
- Zespół Szkół Ekonomiczno – Administracyjnych w Bydgoszczy
- Zespół Szkół Drzewnych im. S. Staszica w Bydgoszczy
- Zespół Szkół Budowlanych w Bydgoszczy
- Technikum Kolejowe im. M. Kopernika w Bydgoszczy
- Szkoła Sokrates – Międzynarodowe Liceum Ogólnokształcące w Bydgoszczy
- Zespół Szkół Elektrycznych w Bydgoszczy
- Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Bydgoszczy
- Technikum TEB Edukacja w Bydgoszczy
- Staropolska Szkoła Branżowa I stopnia w Bydgoszczy
- Zespół Szkół Chemicznych im. Ignacego Łukasiewicza w Bydgoszczy
- Zespół Szkół Żeglugi Śródlądowej im. komandora Bolesława Romanowskiego
Barbara Kowalewska (tekst)
Violetta Zielińska (fot.)
KONCERT DLA PANI WIOSNY
28.03.20255Pierwszy dzień wiosny okazał się doskonałą okazją do wspólnej zabawy! Nasze Przedszkole uroczyście przywitało Panią Wiosnę podczas koncertu, w czasie którego grupa sówek zaprezentowała piękne tańce, piosenki dla dzieci z przedszkola nr 3 w Szubinie. Było to radosne i kolorowe wydarzenie, które pozwoliło dzieciom spędzić czas w gronie rówieśników. Uroczyście ogłaszamy, że nadeszła wiosna i zostaje z nami już na dobre!!
Zdjęcia, tekst: Joanna Tomaszewska
Strefy relaksu w Szkole Podstawowej nr 1 w Szubinie
26.03.2025„Wypoczynek to nie jest bezczynność. Wypoczynek to praca nad regeneracją sił”.
Dale Carnegie
W natłoku szkolnych obowiązków, sprawdzianów, testów, egzaminów uczniowie potrzebują miejsca w szkole, w którym mogliby się wyciszyć, obniżyć poziom stresu, odpocząć, zebrać myśli, porozmawiać z rówieśnikami czy poczytać. Właśnie takie miejsca - strefy relaksu powstały w obu budynkach naszej szkoły. Środki na zakup kolorowych wygodnych kanap i foteli zgromadziła cała społeczność szkolna - rodzice, uczniowie i nauczyciele. W Małej i Dużej Jedynce zorganizowano liczne kiermasze , festyny i zbiórki właśnie na ten cel.
tekst: Ewa Wesół
Duża Jedynka pięknieje!
26.03.2025Nasza szkoła pięknieje z dnia na dzień! 26 marca została oddana do użytku uczniom i nauczycielom sala nr 11, w której został przeprowadzony gruntowny remont. Wszystkie prace budowlane wykonali: pan Grzegorz Śliwa i Wiesław Nowak - woźni Dużej Jedynki. Dzisiaj uczniowie zasiedli przy nowychławkach w pachnącej klasie.
Dzięki wsparciu finansowemu rodziców oraz środków pochodzących z budżetu szkoły remont został przeprowadzony sprawnie.
Odnowiona sala lekcyjna nr 11 wszystkich cieszy.
tekst: Ewa Wesół
Międzynarodowy Dzień Gofra
26.03.20253025 marca na całym świecie obchodzony jest jako Międzynarodowy Dzień Gofra.
Chrupiący przysmak kojarzy się wielu z wakacjami i smakami dzieciństwa. Uczniowie naszej klasy, I a również obchodzili to święto.
Z okazji Światowego Dnia Gofra mali kucharze poznali tajemnice związane z pieczeniem gofrów.
Dzieci pod kierunkiem wychowawców i rodziców z wielkim zapałem odmierzały składniki i przygotowały ciasto na gofry. Kiedy wszystko było gotowe, przystąpiły do pieczenia. Było słodko, smacznie i kolorowo.
Głównymi dodatkami do gofrów były owoce: borówki, kiwi, ananas, brzoskwinie, świeże truskawki oraz bita śmietana i cukier puder. Podczas zajęć dzieci poznały zasady bezpiecznego korzystania ze sprzętu kuchennego.
Omówione zostały również zasady higieny podczas przygotowywania posiłków.Dziękujemy rodzicom, pani Sylwii Paciorek i Wiolecie Lewandowskiej za pomoc w czasie naszych kuchennych działań.tekst, foto A. Szczygieł, M. Warda
Tydzień Wiosny w Małej Jedynce
24.03.202511Tydzień Wiosny w Małej Jedynce
copy_FB629B46-4CA7-4838-A367-D73BF7077DAD(2).mov
W poprzednim tygodniu w Małej Jedynce wiele się działo. Za sprawą nauczycielek Natalii Paczkowskiej, Aleksandry Socha- Krakowskiej i Kingi Nowak odbył się Tydzień Wiosny, którego zwieńczeniem był Wiosenny Pokaz Mody. Każdego dnia uczniowie przychodzili do szkoły w różnych stylizacjach:
Poniedziałek- DZIEŃ SZALONEJ FRYZURY;
Wtorek- DZIEŃ W PIŻAMIE;
Środa- DZIEŃ NIEPASUJĄCYCH PRINTÓW;
Czwartek- DZIEŃ BEZ PLECAKA;
W piętek 21.03. odbył się finał akcji. Tego dnia dzieci jak co roku ubrały dwie niepasujące do siebie skarpetki, które są symbolem solidarności z osobami z Zespołem Downa. Zadaniem każdego ucznia było także pokolorowanie skarpetki według własnego pomysłu. Wiosenne spotkanie rozpoczął występ dzieci z oddziału „0”, który wprowadził wszystkich w radosny nastrój. Podczas apelu odbył się Wiosnny Pokaz EKOmody , podczas którego chętni uczniowie zaprezentowali piękne stroje wykonane z materiałów naturalnych bądź z recyklingu. Wszystkie dzieci biorące udział zostały nagrodzone dyplomem i nagrodą rzeczową. Na zakończenie odbył się krótki quiz wiedzy o wiośnie. W ramach Tygodnia Wiosny został również ogłoszony rodzinny konkurs pt. „Drugie życie kartonika po mleku”, który zostanie rozstrzygnięty na najbliższym apelu.
tekst i film: Kinga Nowak
zdjęcia: nauczyciele SP1
PRZYWITANIE WIOSNY NA WESOŁO
24.03.2025Większość uczniów naszej szkoły przywitało wiosnę przychodząc do szkoły w ubraniach we wszelkie odcienie zieleni. Dodatkowo chętni mogli przynieść podręczniki w wybranym przez siebie pojemniku. Kreatywność uczniów w tym dniu nie znała granic. Przybory noszono w walizkach, pojazdach dziecięcych, miskach, skrzynkach na narzędzia, torbach sportowych, kartonach, koszach i workach na śmieci, a nawet zawieszone na suszarce do ubrań.
Podczas długiej przerwy w rytm piosenek wiosennych chętni uczniowie pozowali do zdjęć na wiosennej ściance przygotowanej przez panią Karolinę Soloch.
Pomysł Samorządu Uczniowskiego na spędzenie tego dnia okazał się strzałem w dziesiątkę.
Dziękujemy wszystkim uczniom, którzy tego dnia włączyli się w zabawę.
Barbara Kowalewka (tekst)
Karolina Soloch (prezentacja)
Dwie lekcje wiedzy o społeczeństwie i jedna historii w Warszawie
22.03.202520 marca 2025 uczniowie klas ósmych Szkoły Podstawowej nr 1 w Szubinie odwiedzili w Warszawie Ministerstwo Spraw Zagranicznych oraz Parlament RP. Szubiniacy byli w MSZ na zaproszenie Ministra Radosława Sikorskiego, a w Sejmie Posłanki RP Iwony Kozłowskiej.
Pomieszczenia i ciekawe miejsca MSZ pokazała uczniom pani Agnieszka Homańska – asystentka ministra Sikorskiego. W sali im. Jerzego Giedroycia wiceminister Marek Prawda oraz Dyrektor Magdalena Bogdziewicz omówili sytuację międzynarodową, zadania MSZ oraz sprawy związane z polską prezydencją w UE. Dociekliwe pytania Filipa i Bartosza zmusiły urzędników ministerstwa do odpowiedzi i sporej cierpliwości. Na korytarzach MSZ odbyła się też rozmowa z wiceministrem Władysławem Bartoszewskim o planach związanych z szubińskim muzeum Oflagu 64. Na zakończenie wizyty każdy uczeń otrzymał pamiątkowy podarunek. Drugim punktem programu wycieczki były Łazienki Królewskie. Pomnik Fryderyka Szopena, Oranżeria, Pałac na Wodzie zachwyciły historyczną i wiosenną urodą uczestników. Po obiedzie w restauracji „Czytelnik” uczniowie weszli do Sejmu RP, gdzie powitała ich posłanka Iwona Kozłowska, a na Sali sejmowej wicemarszałek Monika Wielichowska. Oprócz zwyczajowych pomieszczeń sejmu – dzięki wstawiennictwu posłanki - uczniowie weszli do gabinetów Wicemarszałka i Marszałka Sejmu RP Szymona Hołowni.
Niezapomniane wrażenia ze stolicy pozostaną na długo w pamięci, a wycieczka pokazała po raz kolejny, że „lepszy przykład niż wykład”. Opiekę nad uczniami sprawowały panie: Alina Zębała, Karolina Soloch i Barbara Kowalewska, a wycieczkę zorganizował pan Artur Michalak.
Tekst: Artur Michalak
Foto: Alina Zębała
Film: Karolina Soloch
MIĘDZYNARODOWY KONKURS ,,KANGUR MATEMATYCZNY” 2025r.
21.03.202520 marca trzydzieścioro uczniów naszej Małej Jedynki przystąpiło do Międzynarodowego Konkursu ,,Kangur Matematyczny” 2025 r. Klasy drugie zmagały się z zadaniami z kategorii ,,Żaczek”, a klasy trzecie z kategorii ,,Maluch”. Kangur matematyczny jest znany na całym świecie. Co roku przystępuje do niego około 30 krajów. A zadania wymagają od uczniów logicznego myślenia. Na wyniki przyjdzie nam poczekać do czerwca. Póki co trzymamy kciuki za naszych małych matematyków. Nad przebiegiem konkursu czuwały p. Ewa Kowalczyk i p. Aleksandra Socha-Krakowska.
Zdjęcia p. E. Kowalczyk, p. A. Socha- Krakowska, notatka E. Kowalczyk
Muzyczne wariacje Jolanty Muzalewskiej
19.03.2025Rozwijamy poczucie rytmu, doskonalimy słuch, ćwiczymy koordynację ruchową.
A najważniejsze, że jesteśmy zespołem i świetnie się bawimy! Dziękujemy pani Jolu!
tekst i filmy: Karolina Soloch
Pałuczanki są wśród nas...
18.03.20254W ramach projektu "Cudze chwalicie, swego nie znacie" do naszej szkoły przybyła Pani Halina Kaszewska - mistrzyni haftu pałuckiego. Uczniowie klas siódmych wysłuchali opowieści o warunkach życia i kulturze dawnych mieszkańców naszego regionu. Poznali tajniki stroju ludowego oraz tego, jak powstają dziś jego elementy. Jedna z uczennic mogła poczuć się prawdziwą Pałuczanką, ponieważ Pani Halina ubrała ją "na ludowo". Na zakończenie Pani Wicedyrektor Lidia Stasiak w imieniu społeczności szkolnej podziękowała prelegentce.
Tekst i foto: Artur Michalak
Święto Piekarzy i Cukierników
17.03.20255815 marca obchodzimy święto piekarzy i cukierników. Z owoców ich pracy korzystamy praktycznie każdego dnia, ponieważ chleb to produkt pierwszej potrzeby.
Z wyrobami cukierniczymi jest inaczej. To przyjemność, chwila relaksu, ale i bez tych produktów trudno wyobrazić sobie nasze codziennie życie.
W piątek w naszej szkole uczniowie klasy Ia mieli okazję wcielić się w rolę cukierników i piec pyszne pierniczki. Pomogały im w tym dziele tworzenia mamy uczniów, panie: Sylwia Paciorek oraz Elżbieta Mazur. Zanim rozpoczęło sie wypiekanie, dzieci pozanały przepis na pierniki, przygotowały odpowiednie składniki oraz swoje stroje. Po przygotowaniu ciasta i wypieczeniu pierniczków przyszedł czas na ich dekorowanie. Kolorowe posypki i polewy sprawiły uczniom wiele radości a ich wyobraźnia przy dekoracji ciastek nie miała końca. Było smacznie, pachnąco i kolororwo.tekst, foto A. Szczygieł, M. Warda
Bajki dla niegrzecznych dzieci
16.03.2025414.03.2025 roku odbyła się wycieczka do Teatru Kameralnego w Bydgoszczy na spektakl pt. „Bajki dla niegrzecznych dzieci”. Uczestnikami wyjazdu były dzieci z oddziału przedszkolnego.
Maluszki przypomniały sobie zasady bezpieczeństwa oraz jak należy zachowywać się w miejscach publicznych. Celem wycieczki było kształtowanie wrażliwości estetycznej oraz zdobywanie nawyków kulturalnego zachowania się podczas spektaklu. Sztuka bardzo wszystkim się podobała i dostarczyła wielu emocji. Dzieci pełne wrażeń wróciły do przedszkola, gdzie czekał na nich pyszny obiadek.
tekst, zdjęcia: Joanna Tomaszewska
Mała kobietko czy wiesz...
16.03.2025138 Marca - Dzień Kobiet to wyjątkowy dzień, ważny dla wszystkich kobiet, zarówno tych dużych, jak i małych. Radosna atmosfera panowała już od samego rana. W tym szczególnym dniu wszystkie kobietki otrzymały serdeczne życzenia i upominki oraz słodki poczęstunek. Chłopcy złożyli życzenia, tradycyjnie zaśpiewali swoim koleżankom uroczyste „100 lat” i wręczyli piękne niespodzianki. Ze szczególnym zaangażowaniem starali się, aby ten dzień uczynić wyjątkowo miłym. Uśmiechnięte buzie przedszkolaków, a zwłaszcza dziewczynek świadczyły o miło spędzonym czasie. Święto Kobiet, które corocznie obchodzimy w naszym przedszkolu, to doskonały sposób do kształtowania u dzieci nawyku obdarowywania upominkami swoich najbliższych. Wszystkie kobietki, te małe i duże dziękują chłopcom za piękne życzenia.
tekst, zdjęcia: Joanna Tomaszewska
Archiwum Aktualności