Dyrektor szkoły
Marlena Posadzy
Prace plastyczne na Święto Niepodległości to zazwyczaj flaga i godło lub biało-czerwone kotyliony czy kwiaty. Mali artyści z klasy trzeciej sprawili, by ich prace były ciekawe, bo patriotyzm nie może być nudny. Pracując zdalnie w domu wykonali plakaty.
mgr Grażyna Stawarz
Święto Niepodległości jest hołdem składanym tym wszystkim którym przyszło się zmagać o wolność i suwerenność naszego kraju. Dzień ten jest dniem refleksji i namysłu. Wiemy dobrze, że w obecnych czasach podnoszą się nowi imperatorzy, którzy nie mają ,,ani pod sobą, ani nad sobą nic takiego, co by szanowali”. Którzy negując istnienie Boga, sobie samym przypisują boskie prerogatywy. Którzy decydują o kryteriach prawdy i fałszu, dobra i zła. Którzy mienią się panami życia i śmierci, zwłaszcza wobec małych i bezbronnych.
Czy dzisiejsze i przyszłe pokolenia Polaków zapamiętają, jaką cenę płaciła nasza Ojczyzna za to, abyśmy byli, gdzie dziś jesteśmy? Czy zachowają wdzięczność dla tych milionów rodaków, którzy- w imię wolności Ojczyzny- zginęli, byli więzieni, zsyłani na Sybir? A przecież to tylko część tragicznej ceny, bo zaborcy i okupanci zabrali nam nie tylko niepodległość, ale wraz z nią rabowali też Polskę bez litości.
Przez dziesiątki lat niewoli myśl o niepodległości państwa polskiego żyła w sercach Polaków, ratując nas przed utratą tożsamości.
Na wszystkich niemal kontynentach świata spotkać można groby naszych rodaków Dlaczego? Bo musieli uciekać przed zaborcą i poszli się bić za wolność nasza i waszą. Dlatego Syberia zasłana jest grobami najlepszych synów Polski. Zbiorowe mogiły Katynia Charkowa, Miednoje długie listy nazwisk pomordowanych przez NKWD. Zostawili tam swoją miłość do Ojczyzny. Pamięć o tych wielkich ludziach musi być ciągle żywa, gdyż naród, który zapomina o swej historii staje się narodem bez przyszłości. Przeszłość musi budować przyszłość.
To dzisiaj czas na mój patriotyzm, czyli odpowiedzialność za mój kraj, za mój naród, za moich rodaków. Historia jest budulcem, przestrogą na przyszłość, daje też szeroką wiedzę o człowieku, jego relacjach i postawach. Nasza historia z jednej strony trudna i bolesna, a z drugiej strony budulec dumy z heroicznych postaw polskich bohaterów.
W czasach braku autorytetów, agresji, zagubienia młodzieży, chaosu wartości uważam, że wychowanie młodzieży należy oprzeć na twardych fundamentach i wzorach z przeszłości.
Trudna sytuacja pandemii zmusza nas do przeżywania tego pięknego Święta patriotycznego w domach. Uczniowie naszej szkoły z klas I-III wspólnie ze swoimi wychowawcami p. Ewą Kowalczyk i p. Arletą Lemańską przygotowali piękne wiersze o naszej Ojczyźnie. Dziękuję wychowawcom dzieciom i rodzicom za tę piękną inicjatywę.
10 listopada dzieci najmłodsze z oddziałów przedszkolnych pod kierunkiem wychowawców p. Jadwigi Pokrzywińskiej, p. Joanny Tomaszewskiej, p. Kingi Szczepańskiej, p. Kamili Kusiak przygotowały konkurs recytatorski ,,Mój kraj to Polska”. Wychowawcom, przedszkolakom i ich rodzicom serdecznie dziękuję.
Dyrektor szkoły
Marlena Posadzy
Uczniowie najmłodszych klas planowali uczcić Święto Niepodległości patriotycznym konkursem recytatorskim. Ile pracy i serca włożyli w recytację możemy zobaczyć na filmikach. Pomysłodawczyniami akcji były A. Lemańska, E. Kowalczyk.
Społeczność Szkoły Podstawowej nr 1 może być dumna ze swoich małych patriotów.
22 października uczniowie klasy I a wykorzystując piękną jesienną pogodę udali się na wycieczkę do pobliskiego parku, która dostarczyła nam nie tylko wielu wiadomości, ale również niezapomnianych wrażeń. Park odkrył przed nami swoje uroki. Podziwialiśmy jesienne barwy, rosnące krzewy i drzewa, słuchaliśmy odgłosów przyrody, przez chwilkę obserwowaliśmy biegającą wiewiórkę. Wykonaliśmy również prace plastyczne, które polegały na kalkowaniu kory. Podczas wycieczki zbieraliśmy kolorowe liście i kasztany, z których stworzyliśmy nasz klasowy jesienny park.
PIĘKNA JEST JESIEŃ W PARKU !
Marzenna Zielińska
Niniejszym informujemy, iż Ministerstwo Edukacji Narodowej, pomimo przedłużenia do 29 listopada br. zawieszenia zajęć stacjonarnych, dopuszcza możliwość przeprowadzenia olimpiad, turniejów i konkursów na terenie szkoły. Wobec powyższego Kujawsko-Pomorski Kurator Oświaty podjął decyzję o wznowieniu realizacji konkursów przedmiotowych na etapie szkolnym od 9 listopada 2020 r.
9 listopada 2020 r. o godz. 10 00 odbędzie się konkurs kuratoryjny z biologii w sali nr 52 i 53
Zapraszam uczniów do szkoły którzy zgłosili się do konkursu na godz. 9 45. Proszę zabrać przybory do pisania i maseczki.
Dyrektor szkoły
Marlena Posadzy
Przywróciliśmy skarbonkę o nazwie Szubińska Jedynka dla Celinki
Zachęcamy do pomocy.
Jesień kojarzy się nam przede wszystkim z liśćmi, które stopniowo zmieniają swoje barwy, by w końcu spaść z drzew. To kolorowa pora roku. Malowniczą stronę jesieni pokazały w swoich pracach plastycznych uczniowie klas drugich i trzecich. Nasi uzdolnieni członkowie kółka plastycznego wykonali prace na Ogólnopolski Konkurs Plastyczny
pt. ,,Jesień w oczach dziecka" . mgr Grażyna Stawarz
Grupa "Pszczółki" rozpoczęła swoją przygodę z Koziołkiem Matołkiem, zapoznając postać głównego bohatera bajki oraz Kornela Makuszyńskiego - autora i Mariana Walentynowicza - rysownika przygód Koziołka Matołka. W sali przygotowaliśmy kącik Koziołka Matołka. Dzieci poznały Europejskie Centrum Bajki w Pacanowie i wykonały plakat zachęcający do jego odwiedzin. Grupa "Pszczółki" Ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Szubinie wysłała kartkę pocztową z pozdrowieniami dla Koziołka Matołka
Barbara Przybylińska
Z okazji Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania i Europejskiego Dnia Języków Obcych, który przypada 26 września w naszej szkole odbyła się akcja pt."My też czytamy" Panie Barbara Przybylińska i Karolina Donarska Zawadzka przygotowały małą niespodziankę dla klas trzecich. Podczas lekcji języka angielskiego Panie przeczytały kilka znanych książek dla dzieci w języku angielskim z tłumaczeniem na język polski. Taka forma zajęć miała na celu propagowanie czytelnictwa wśród uczniów klas młodszych zarówno w języku ojczystym, jak i obcym. Ponadto uczniowie mieli okazję porozmawiać na temat Europejskiego Dnia Języków Obcych i zapoznać się z ideą tego święta. Uczniowie z wielkim zaciekawieniem i zaangażowaniem uczestniczyli w zajęciach.
Barbara Przybylińska
Karolina Donarska-Zawadzka
Głośne czytanie jest niezwykle istotne dla rozwoju dziecka, a do jego największych zalet można zaliczyć m.in. naukę samodzielnego myślenia i pobudzanie wyobraźni, ćwiczenie pamięci i koncentracji czy też pomoc w nauce i wsparcie w szkolnych sukcesach. Wystarczy czytać codziennie minimum 10 minut, aby wyrobić w dziecku nawyk czytania. Uczniowie klas 2 i 3 otrzymali od nauczyciela-bibliotekarza Dzienniczki postępów czytania, w których za systematyczne czytanie każdego dnia otrzymywali naklejkę. Uczniowie, którzy jako pierwsi uzupełnili swoje dzienniczki, zostali wyróżnieni, a od bibliotekarza otrzymali drobne upominki.
Barbara Przybylińska
Powered by aSc EduPage