• Konkurs misyjny

     •      13 stycznia 2020 roku, w Muzeum Ziemi Szubińskiej odbył się Rejonowy Konkurs Wiedzy pt.: Gdy myślę misje. W konkursie wzięły udział drużyny uczniów kl. V-VII ze szkół: SP 1 i SP 2 z Szubina, SP z Rynarzewa i SP z Kowalewa.

           Uczestnicy odpowiadali na pytania przez siebie wylosowane oraz rozwiązywali zadania z wiedzy misyjnej. Wykazali się dużą wiedzą na temat: Listu Apostolskiego papieża Franciszka ogłaszającego Nadzwyczajny Miesiąc Misyjny, życia świętych założycieli Dzieł Misyjnych, geografii, historii oraz zadań misyjnych.

           Podczas przerwy w konkursie ks. Andrzej Marmurowicz opowiedział uczestnikom o misjach w Kazachstanie. Była to ciekawa lekcja o pracy misjonarza, bo przekazana przez tego który osobiście posługiwał jako misjonarz przez 11 lat. Po wyrównanej walce Jury w składzie: ks. Andrzej Marmurowicz, dyrektor do spraw misji w naszej diecezji, ks. Jacek Pawelczyk, proboszcz parafii Św. Andrzeja Boboli w Szubinie oraz pani Jolanta Makowiecka ogłosiło wyniki:

      I miejsce drużyna SP 1 Szubin: Tabor Aleksander Dembny Krystian Pucz Albert

      II miejsce - Drużyna SP 2 Szubin: Wargulec Katarzyna, Kabulla Antonina, Jaroch Aleksandra

      III miejsce - drużyna z Kowalewa: Janowska Oliwia, Żakowska Antonina.

           Gratuluję zwycięzcom i dziękuję wszystkim uczestnikom konkursu, zarówno uczniom jak i nauczycielom za przygotowanie. Szczególne podziękowanie składam Radzie Rodziców z SP 2 za finansowe wsparcie zakupu części nagród oraz Zgromadzeniu Misjonarzy Kombonianów za ufundowanie niektórych nagród.

      Autor: Anna Pokorzyńska, katechetka SP2 w Szubinie

     • 101 Rocznica Powstania Wielkopolskiego

     •      Uczniowie klas VII a, b, c i VIII a, b Szkoły Podstawowej nr 1 w Szubinie oddali hołd powstańcom wielkopolskim. 14 stycznia 2020r. w Muzeum Ziemi Szubińskiej młodzież w ramach lekcji historii obejrzała krótki film o Powstaniu Wielkopolskim i zwiedziła wystawę dotycząca historii pomnika powstańców wielkopolskich na przestrzeni lat 1924 – 2020. Po takim wprowadzeniu w wydarzenia z 1918/1919r. uczniowie wraz z opiekunem Marleną Posadzy i panią Dyrektor Muzeum Ziemi Szubińskiej Kamilą Czechowską udali się na cmentarz w Szubinie, gdzie zapoznali się z nową odsłoniętym pomnikiem-mogiłą, repliką pomnika z 1938r., poznali krótką historię jego odbudowy i zapalili znicz pamięci.                                

         Marlena Posadzy

     • Szkoła Pamięta o Powstaniu Wielkopolskim

     •      Szkoła Podstawowa nr 1 w Szubinie wzięła udział w kuratoryjnym projekcie “Szkoła Pamięta”. Już od września uczniowie odwiedzali groby zmarłych obrońców Ojczyzny. Zapalali znicze pamięci przy pomnikach i tablicach upamiętniających zamordowanych nauczycieli i innych mieszkańców Szubina. W grudniu w czasie świątecznych przygotowań Samorząd Uczniowski nie zapomniał o 101. rocznicy Wybuchu Powstania Wielkopolskiego, tuż przed świętami, bo 19 grudnia 2019 r., wszystkie klasowe samorządy i uczniowie klasy Va zapalili znicze przy świeżo odrestaurowanym pomniku Powstania Wielkopolskiego. W ten sposób oddali hołd przodkom, dzięki którym żyjemy w wolnej Polsce.

                                                                 Samorząd Uczniowski

     • Tradycje Bożego Narodzenia - wycieczka do Osieka

     •      18 grudnia 2019 r. uczniowie klas piątych wraz z wychowawcami - Ewą Wesół i Wiolettą Tomaszewską oraz Tomaszem Sokołowskim i Aliną Zębałą odwiedzili ekspozycje bożonarodzeniowe w Osieku. Muzeum Kultury Ludowej w Osieku obejmuje swoją działalnością północną część Wielkopolski. Gromadzi muzealia i obiekty architektury wiejskiej z terenu Krajny, Pałuk i Puszczy Noteckiej.

           Dzieci wzięły udział w zajęciach edukacyjnych. Na początku odwiedziły zgromadzone w obiektach muzealnych eksponaty dotyczące świąt Bożego Narodzenia. Później pod okiem pracowników muzeum przygotowywały ciasto, z którego zostały upieczone tradycyjne, aromatyczne pierniczki. Dodatkową atrakcją był przejazd bryczką. Na koniec odbyła się piernikowa biesiada z udziałem św. Mikołaja.

     • Klasa VIIa czeka na Boże Narodzenie.

     •     Klasowe przygotowania do Świąt rozpoczęliśmy już w poniedziałek, 09.12.2019, warsztatami w Muzeum Ziemi Szubińskiej. Pod czujnym okiem Pani Iwony Kruk wykonaliśmy bombki zdobione koronkami, które przystroiły naszą klasową choinkę.

          W czwartek, 12.12.2019 o 9.00 wyjechaliśmy do Wągrowca. Najpierw odwiedziliśmy Muzeum Regionalne w Wągrowcu, gdzie pani przewodnik opowiedziała nam o Biblii, pokazała repliki, a pod koniec zajęć braliśmy udział w warsztatach w pisaniu gęsim piórem.

           Po nauce w Muzeum pojechaliśmy do pizzerii „Don Mario” i zjedliśmy pyszną pizzę. Z pełnymi brzuchami udaliśmy się do głównego celu naszej wycieczki, czyli do stacji radiowej o  nazwie „Wasze Radio FM”. Zobaczyliśmy tam jak wygląda studio nagrań na żywo i tok pracy reporterów. Zadawaliśmy masę pytań, aby jak najwięcej dowiedzieć się o tym, jak tworzy się audycje i jak wygląda codzienność redakcyjna, podczas gdy my jesteśmy tylko słuchaczami.

           Podsumowując nasz wyjazd był bardzo udany i mieliśmy możliwość poznania ciekawostek, o których wcześniej nie wiedzieliśmy. Myślę, że po tej wycieczce wielu z nas włączy radio i słysząc dochodzące głosy, będziemy wiedzieli jak naprawdę to wygląda.

           Wyjazd ten zorganizowała nam przewodnicząca rady klasowej rodziców pani Ewa Pudłowska, za co składamy serdeczne podziękowania.

      Julia Pudłowska i Wiktoria Dolegała

       

     • Dzień Chemika

     •      12 grudnia 2019 r odbył się w naszej szkole Dzień Chemika. Podczas tego dnia uczniowie sami wykonali wiele ciekawych doświadczeń  pod kierunkiem pań z firmy Fanlab z Bydgoszczy oraz nauczyciela chemii Danuty Błażejak – Błaszak.  Najbardziej uczniowie czekali na pokaz doświadczeń przygotowanych przez naszych gości, podczas którego nie obyło się bez efektów specjalnych. Dzień był pełen wrażeń i  niespodzianek. Okazało się, że chemia nie jest taka trudna  i można się jej uczyć z przyjemnością. Zachęcamy do obejrzenia zdjęć z warsztatów.