• Spotkanie z antropologiem

     •      13 grudnia w Urzędzie Wojewódzkim w Bydgoszczy odbyło się kolejne spotkanie w ramach Projektu ,,Łączka i inne miejsca poszukiwań". Spotkania organizowane są przez pracowników Biura Edukacji Narodowej i Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN oddział Bydgoszcz. Tym razem uczennice biorące udział w zajęciach miały okazję poznać rolę, jaką w poszukiwaniach odgrywa antropolog. Celem tych spotkań jest zdobywanie wiedzy o historii poprzez losy ludzi.

                                                                                                                              Posadzy Marlena  

     • Mikołajki w Dużej Jedynce

     •    Zgodnie z tradycją 6 grudnia św.Mikołaj rozdaje prezenty i odwiedza wszystki dzieci.Uczniowie z niecierpliwie czekali na jego wizytę, ubrali świątecze sweterki i czerwone czapki. Do Dużej Jedynki przybył z towarzystwie Śnieżynek, częstował uczniów i pracowników słodyczami. Wybrał się też do zaprzyjaźnionych sąsiadów szkoły, czyli do Muzeum Ziemi Szubińskiej.

           Samorząd Uczniowski w imieniu całej społeczności szkolnej składa serdeczne podziękowania wszystkim Darczyńcom, którzy pomogli w zorganizowaniu tej miłej uroczystości szkolnej.

                                                          Samorząd Uczniowski

     • HEJ! To MY- psiaki z Pruszcza…

     • CHCIELIŚMY  POMÓC !!!

            Schronisko dla psów w Pruszczu Pomorskim  jest malutkim schroniskiem, w którym przebywa kilkanaście bezdomnych psów. Dowiedzieliśmy się o nim od pani Grażyny Pawlak. Powstało ono w 2012 roku  na terenie gminnej oczyszczalni ścieków przy ulicy Kościelnej. Życie psów w schronisku nie jest łatwe. To miejsce nie jest, nigdy nie będzie i nie powinno być domem dla zwierząt  więc los znajdujących się tam psów nie był nam obojętny!

           Nasza szkoła właśnie zakończyła trwającą miesiąc akcję charytatywną  na rzecz schroniska w Pruszczu Pomorskim, które  niestety nie otrzymuje  zbyt wiele środków na utrzymanie zwierząt i w związku z tym liczy na pomoc darczyńców i wolontariuszy.  Inicjatorami całej akcji byli uczniowie klasy VI a wraz z wychowawczynią, którzy poprzez własnoręcznie zrobione plakaty ( tu podziękowania dla Mateusza Martka z kl. VIa  oraz dla uczennic z klasy VIII b : Martyny Hibner, Martyny Kowalczuk i Julii Kruk), ulotki, prezentację multimedialną i informacje na stronie internetowej szkoły, zwrócili się do całej społeczności szkolnej, nauczycieli a także rodziców o wsparcie i pomoc w zbiórce potrzebnych  schronisku  rzeczy. Zbieraliśmy koce, prześcieradła, pościele, ręczniki, podkłady higieniczne, smycze, miski, karmę suchą i mokrą, psie i kocie zabawki oraz przysmaki. Ilość  wszystkich zebranych darów przeszła nasze oczekiwania ( zobaczcie sami na zdjęciu ! – zwłaszcza, że cześć rzeczy była już wcześniej wywieziona).

           Uczniowie klasy VI a wykazali się kreatywnością i sprzedawali własnoręcznie robione (czasem z pomocą rodziców) ciastka, babeczki, ciasta, czekoladę, a nawet gruszki w  czekoladzie  – z czego w sumie zebraliśmy: 629 zł. !!! Wydaliśmy co do grosza na puszki z karmą i smakołyki dla psów.  Dnia 27 listopada 2019r. zakończyliśmy ostatecznie akcję  i dziesięcioro najbardziej zaangażowanych w działania  uczniów klasy VI a:  MATEUSZ MARTEK, IGOR KONIECZKA, OLIWIA WOŹNA, NATALIA KOZDĘBA, KILIANA TOMCZYK,   ANNA WINKOWSKA, ZUZANNA LIZAK, BARBARA SIUCHNIŃSKA, JULIA SCHEWE oraz WIKTOR PERKA  wraz z  wychowawczynią  i panią Grażyną Pawlak  złożyło wizytę w Schronisku zawożąc wszystkie zebrane dary. Przy okazji pobytu uczniowie zwiedzili  schronisko, wzięli udział w dokarmianiu psów, a także zabrali kilka z nich  na spacer. Wróciliśmy z poczuciem dobrze spełnionego uczynku.  

           JESTEŚMY  NIEZMIERNIE  WDZIĘCZNI  WSZYSTKIM  TYM, KTÓRZY  OKAZALI  NAM  WSPARCIE  I  POMOC  W TEJ  AKCJI  PRZEKAZUJĄC DARY!!  DZIĘKUJEMY  ZA OKAZANE  SERCE   I  EMPATIĘ !!!

      Magdalena Gozdur  - wychowawczyni  kl. VI a

     • EuroWeek- Szkoła Liderów

     •      W dniach od 20-24 listopada 2019r. 19 uczniów klas VII i VIII SP 1 w Szubinie wzięło udział w obozie językowym EuroWeek- Szkoła Liderów, który odbył się w Międzygórzu - malowniczej wsi o charakterze alpejskim mieszczącej się w powiecie kłodzkim, w dolinie u podnóża Śnieżnika. To było nasze drugie uczestnictwo w tym obozie. Opiekunami na obozie byli p. Hanna Zawadzka - Pleszyńska i p. Artur Michalak, a głównym organizatorem: nauczyciel języka angielskiego- p. Magdalena Gozdur.

           Program obozu ma na celu rozwój zdolności intelektualnych, przywództwa, kreatywności, komunikacji oraz umiejętności  interpersonalnych u uczestników poprzez stosowanie różnorodnych technik, podejście formalne, nieformalne i ponadkulturowe, co pomaga przygotować uczestników do integracji i zrozumienia obecnego świata. Językiem do komunikacji jest głównie język angielski.

      Głównym celem Obozu Euroweek jest:

      • Rozwijanie zdolności komunikacyjnych w języku angielskim
      • Budowanie pewności siebie
      • Promocja nauki języków obcych
      • Rozwijanie zdolności przywódczych
      • Integracja wielokulturowa
      • Budowanie przyjaźni i stałej współpracy pomiędzy uczestnikami

           Zajęcia prowadzone były w języku angielskim i przybierały różne formy: od interaktywnych warsztatów, poprzez gry symulacyjne, małe  dramy, projekty językowe, na praktycznych ćwiczeniach kończąc. Wolontariusze  z Meksyku, Algierii, Wietnamu, Turcji, USA, Włoch, Chin, Gwatemali, Indonezji i Korei w swoich programach  zajęć objęli   m.in. multimedialne prezentacje poszczególnych krajów – ich tradycje i kulturę. Dzięki temu doświadczeniu młodzież w przystępny sposób uczyła się tolerancji i szacunku, podnosząc jednocześnie swoje umiejętności językowe. Były zajęcia w podgrupach doskonalące komunikację w języku angielskim, quizy, wcielanie się w różne role, narodowe tańce i tradycje, zajęcia w formie dram, tworzenie reklam i aplikacji oraz przygotowywanie przedstawień w języku angielskim.

           Udział w tych warsztatach  to bardzo cenne doświadczenie. Młodzież z dużym zapałem i energią angażowała się w podejmowane działania wykazując się sporą dozą kreatywności i otwartością.

           W trakcie trwania obozu uczniowie mieli też małą lekcję historii o Polsce, wybierając się na krótką wycieczkę do Twierdzy Kłodzkiej, gdzie w towarzystwie przewodnika mieli szansę zwiedzić Dziedziniec Tumski i Bastion Alarmowy. Mogli tam zobaczyć słynne schody, którymi wybiegali filmowi czterej pancerni. Ważnymi punktami na trasie zwiedzania były też Lazaret, Bastion Wieżowy oraz donjon- ostatnie miejsce obrony, zajmujący tereny dawnego zamku. Z bastionów górujących nad Kłodzkiem mogliśmy podziwiać panoramę miasta oraz góry otaczające ziemię kłodzką- tzw. Hrabstwo Sudetów. Niezawodny na tej wyprawie  okazał się p. Artur Michalak, który swoją wiedzą i ciekawymi opowieściami w czasie podróży przybliżył wszystkim historie ziem kłodzkich, samej twierdzy i naszej Małej Ojczyzny.

           Warsztaty były dla uczniów niezapomnianym przeżyciem, gdyż oprócz  nowo nabytej wiedzy i umiejętności zawarli też nowe przyjaźnie. Były łzy na pożegnanie i żal, że to koniec obozu. Na zakończenie, każdy uczestnik otrzymał Cetryfikat potwierdzający ukończenie szkolenia “EuroWeek – Szkoła Liderów”.

                                                                                                                      Magdalena Gozdur

      A oto kilka recenzji uczniów na temat obozu:

           „Wyjazd do Międzygórza był wspaniały i wzruszający. Osobiście bardzo mi się podobało. Zafascynowałem się podejściem wolontariuszy z wielu krajów do osób w naszym wieku, czyli nastolatków. Bardzo dużo się dowiedzieliśmy o języku angielskim jak i o kulturze w innych państwach. Każdym zajęciom towarzyszył uśmiech na wszystkich twarzach. 

              Jedynym smutnym momentem było pożegnanie, które wykonali wolontariusze. Chwalącym i wzruszającym słowom towarzyszyła równie smutna muzyka. Wszyscy otrzymali certyfikaty zapewniające, że nasz język oraz osobowość zostały dopełnione. Podczas pożegnania połowa sali zalała się łzami. 

              W przyszłym roku z pewnością wybiorę się ponownie do Międzygórza, wraz z moimi kolegami i koleżankami.”

                                                                                                                    Maciej Pedde VII b

       

           „W tym roku na Euroweeku byłam po raz drugi. Dzięki wspólnym zajęciom poznałam wiele osób z innych miast. Podobały mi się wszystkie formy zajęć, zawłaszcza prace w grupach i przygotowywanie wspólnych przedstawień. Wielkim plusem Euroweeku jest to, że zajęcia są prowadzone przez wolontariuszy z różnych krajów, o których mogliśmy się wiele dowiedzieć. Wolontariusze są bardzo otwarci, chętni do pomocy i zachęcają uczestników do rozmowy w języku angielskim.

           W przyszłym roku chętnie pojadę na Euroweek po raz trzeci, jednak wolałabym zobaczyć inne miejscowości, w których odbywają się te warsztaty.”

                                                                                                                      Zofia Kapsa VIIa

        

             Mam na imię Martyna i byłam na Euroweeku już drugi raz. Pojechałam tam z nauczycielami oraz przyjaciółmi ze szkoły. Bardzo miło spędziłam te kilka dni. Poznałam wiele nowych osób, z którymi mogłam rozmawiać na wszelkie tematy. Wszyscy byli naprawdę sympatyczni i towarzyscy. Codziennie chętnie chodziłam na zajęcia z wolontariuszami, którzy dokładali wszelkich starań, aby umilić nam naukę języka angielskiego.

           Międzygórze okazało się miejscem bardzo spokojnym. Często chodziliśmy na spacery, żeby jak najlepiej poznać je i jego okolice. Widzieliśmy rzekę, góry a nawet wodospad. Trudno mi uwierzyć w to, że tak mało ludzi jest w Międzygórzu. Jesienną porą jest to doprawdy urokliwe miejsce. Cudownie było zwiedzić je razem z przyjaciółmi.

           Cieszy mnie to, że poznałam wiele osób pochodzących z różnych części świata. Wszyscy byli życzliwi i zawsze służyli pomocną dłonią. Choć różnice między nami a wolontariuszami były ogromne, nikt nie zwracał na to uwagi. Rozmawialiśmy ze sobą, jakbyśmy znali się długie lata. Nie czułam żadnej presji. Nie bałam się, że coś mi się nie uda, że powiem coś niepoprawnego gramatycznie. Zwyczajnie cieszyłam się otwartością i cierpliwością tych ludzi.

           Przygotowywaliśmy wiele przedstawień. Każde z nich było na inny temat. Miały na celu pokazanie, by nie bać się mówić po angielsku. Współpracowaliśmy ze sobą, organizowaliśmy występy i świetnie się bawiliśmy. Wszystko to sprawiło, że nabrałam pewności siebie. Głośno podawałam swoje pomysły na prace i wyrażałam swoje opinie. Uczniowie z innych szkół byli bardzo mili i zawsze otwarci na nowe pomysły i rozwiązania.

           Podsumowując, Euroweek to miejsce dla osób, które chcą przeżyć coś nowego. To nauka języka angielskiego w praktyce – bez książek i sterty notatek. Miałam okazję doświadczyć tej fantastycznej przygody i poznać ludzi, którzy tak chętnie przedstawiali nam swoje kraje i dzielili się swoimi doświadczeniami.

       

                                                                                                  Martyna Kowalska, klasa 8a

       

     • Spotkanie z archeologiem

     •      Kolejne zajęcia w Urzędzie Wojewódzkim w Bydgoszczy w ramach Projektu ,,Łączka" odbyły się 29.11.2019 r., tym razem z archeologiem. Nasze uczennice podczas tego spotkania miały okazję poznać warsztat pracy archeologa i jego wkład pracy dotyczący prowadzonych poszukiwań pomordowanych w okresie komunistycznym. Dla uczniów jest to  przygoda z historią, która ma na celu zainteresowanie tą trudną tematyką jaką był zbrodniczy system komunistyczny, który zacierał ślady zbrodni.

                                                                                                                             Posadzy Marlena