• Żywa lekcja historii

     • Uczniowie klas VII abc i klas VIII ab 25 listopada przeżyli lekcje historii w wykonaniu Bractwa Kerin. Tematem spotkania była II wojna światowa. 

      Posadzy Marlena

     • Ósmoklasiści w Komesie

     •      Od 18 do 20 listopada bieżącego roku, dzięki uprzejmości właściciela szubińskiej firmy Komes, uczniowie klas ósmych mieli możliwość poznać strukturę zakładu „od środka”. Wiedzy o produkcji łańcuchów napędowych, rynku zbytu, kierunku sprzedaży i eksportu czy współpracy z zagranicą dostarczyli uczniom pani Ewa Pudłowska, pan Michał Sołtys oraz pan Maciej Skuza. Uczniowie byli odbiorcami prezentacji multimedialnych, uczestniczyli w owocnej dyskusji z wyżej wymienionymi osobami.

           W czasie spaceru po obiekcie młodzież poznawała charakterystyki poszczególnych zawodów: frezera, tokarza, ślusarza, spawacza, magazyniera, logistyka, księgowej i wielu innych. Zwrócono szczególną uwagę na potrzeby lokalnego rynku pracy i korzyści wynikające z wykonywania danej czynności. Uczniowie dowiedzieli się o możliwości odbywania praktyk uczniowskich i studenckich.

           Żywa lekcja doradztwa zawodowego w siedzibie firmy Komes przebiegała w bardzo życzliwej atmosferze. Ósmoklasiści wraz z nauczycielami zostali poczęstowani łakociami i obdarowani firmowymi brelokami.

           Uczniowie wyrazili swoje zadowolenie z uczestnictwa w tej formie doradztwa zawodowego.

       

      Barbara Kowalewska

     • Niepodległa wymarzona.....

     • Niepodległa wymarzona.....

      Pod takim hasłem społeczność Szkoły Podstawowej Nr 1 obchodziła Święto Niepodległości. 

                                                                   Posadzy Marlena

     • „Kiedy zabawa uczy, a nauka bawi…”

     •      W związku z realizacją projektu edukacyjnego „Walka o wodę” odbył się w dniach 25-27 października 2019 r. internetowy „Konkurs wiedzy o wodzie”. Wzięło w nim udział 17 uczniów i uczennic z klas IV-VIII. Dzieci bardzo wytrwale dążyły do poprawnego rozwiązania wszystkich zadań dotyczących znaczenia wody dla człowieka i innych żywych organizmów oraz jej zanieczyszczeń, form występowania, budowy i właściwości fizycznych. Mogły nie tylko wykazać się znajomością zagadnień, ale przede wszystkim zdobyć nowe informacje o tej (nie)zwykłej substancji. Uczniowie, którzy osiągnęli najwyższe miejsca w konkursie to:

      I miejsce - Marcin Tomczyk z kl. VI b

      II miejsce -  Kornelia Lehnart z kl. VI d

      III miejsce - Kinga Malinowska z kl. VI e i Jakub Palczewski z kl. VI d

      IV miejsce - Iga Palczewska z kl. IV a, Albert Pucz z kl. VI e, Arman Torosyan z kl. VIII c

      Uczniowie, którzy uzyskali wyróżnienie w konkursie to:

      Miłosz Kalka z kl. VI d, Julia Ircha z kl. VIII c i Antonina Kwasek z kl. V d.

      Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów w zdobywaniu wiedzy!

      Internetowa forma konkursu ma wiele zalet:

      Uczy – uczniowie wielokrotnie powtarzają te same pytania i poprawne odpowiedzi, więc dużo zapamiętują.

      Ośmiela – dzieci nieśmiałe w domowych warunkach łatwiej pokazują swoją wiedzę i pracowitość.

      Motywuje – możliwość wielokrotnego rozwiązania testu i poprawy błędów zachęca uczniów do poszukania w Internecie poprawnej odpowiedzi.

      Ukierunkowuje – uczniowie swój wolny czas przeznaczają na poszerzanie wiedzy i właściwie – naukowo wykorzystują Internet. 

      Wzmacnia pozytywne relacje rodzinne – pomoc rodziców lub rodzeństwa przy rozwiązywaniu zadań testowych sprzyja kształtowaniu właściwych układów między członkami rodziny.

      Oszczędność czasu i papieru: - wyniki konkursu ukazują się natychmiast po jego zakończeniu i znika czas przeznaczony na sprawdzanie testów. Nie potrzebujemy papieru.                            

      Konkurs przygotowali i przeprowadzili: Alina Tomczyk i Tomasz Sokołowski

     • Plener rysunkowy w Lubostroniu

     •      Dnia 15 pażdziernika 2019 r. tradycyjnie już klasy piąte/ VA,VB,VC,VD/ pod kierownictwem plastyka,  P. Beaty Bereit i wychowawców wybrały się na plener rysunkowy do Lubostronia.

           Piękny słoneczny dzień zaczęliśmy od zwiedzania wraz z przewodnikiem pałacu. Ciekawa historia miejsca prowokowała młodych artystów do zadawania pytań, robienia ciekawych zdjęć i buszowania po zakamarkach niedostępnych na co dzień. Następnym punktem naszej wyprawy było ognisko, na którym piekliśmy ulubione kiełbaski. Było smacznie, a przy tym dużo śmiechu i zabawy. W końcu rozeszliśmy się po skąpanym w słońcu parku, każdy w wybranym dla siebie miejscu z ulubionym widoku tworzyliśmy swoje prace rysunkowe i malarskie. Efekty jej  będzie można oglądać w szkolnej galerii, a najlepsze prace zostaną nagrodzone na najbliższym apelu. Na zawsze już zostaną na naszych kartkach widoki pięknego pałacu i ogrodu w ciepłych Zatopionego w jesiennych barwach.

       

     • Projekt edukacyjny ,,Łączka” i inne miejsca poszukiwań.

     •      Z naszej szkoły do projektu przystąpiła drużyna 6 osobowa w składzie: Julia Kruk klasa VIIIb, Martyna Kowalska, Zuzanna Godyńska klasa VIIIa, Zuzanna Rzepczyk, Dominika Wojtczak, Aleksandra Nosal klasa VIIc. 21 października 2019 r. w Urzędzie Wojewódzkim w Bydgoszczy odbyło się pierwsze spotkanie podczas którego uczniowie mieli okazję zapoznać się z rolą historyka w poszukiwaniach miejsc pochówku ofiar reżimów totalitarnych. W kolejnych spotkaniach uczestnicy projektu będą mieli okazję poznać rolę, jaką w poszukiwaniach odgrywają poszczególne dziedziny wiedzy (m.in. archeologia, antropologia, genetyka). Celem projektu jest rozbudzanie zainteresowań historią najnowszą, umiejętność współpracy w grupie, poznanie warsztatu pracy historyków, archiwistów, genetyków i archeologów. Finałem tych spotkań będzie zaprezentowanie swoich refleksji w postaci dwuminutowej etiudy filmowej dotyczącej problematyki poruszanej w ramach projektu. Projekt objęty jest Patronatem Narodowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy.

                                                                                                               Posadzy Marlena