• Odblaski to życie

     • Czuwanie nad bezpieczeństwem ruchu drogowego, to jedno z ustawowych zadań powierzonych Policji, ukierunkowane na poprawę bezpieczeństwa uczestników ruchu drogowego, w tym także pieszych. Narzędziem pozwalającym na realizację zadań ze wskazanego obszaru jest między innymi szeroko rozumiana profilaktyka. Biorąc powyższe pod uwagę, w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy stworzono spot profilaktyczny pt.: "ODBLASKI TO ŻYCIE", uświadamiającym pieszym poruszającym się po drodze o zmierzchu, jak ważna jest rola elementów odblaskowych i jakie zagrożenie może pojawić się w przypadku ich braku.


     • AKCJA MEN #Szkoła pamięta

     • W miesiącu październiku 2019 r. nasza szkoła przystąpiła

      do akcji Ministerstwa Edukacji Narodowej pt. #Szkoła pamięta.

      Celem akcji jest uwrażliwienie młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach naszej wolności.

      W ramach akcji podejmiemy m. in. następujące działania:

      - porządkowanie i odwiedzanie grobów osób zasłużonych i cenionych w naszej społeczności;

      - odwiedzanie lokalnych miejsc pamięci i poznawanie ich hstorii;

      - zorganizujemy zbiórkę zniczy i kwiatów;

      -zorganizujemy wystawę upamiętniającą ważne dla naszej społeczności wydarzenia;

      - zorganizujemy wycieczkę patriotyczną.

      Koordynatorem akcji z ramienia szkoły jest opiekun Samorządu Uczniowskiego Pani Ewa Wesół.

      Do udziału w akcji zapraszam wszystkich uczniów, nauczycieli i rodziców naszej szkoły.

      Dyrektor szkoły Małgorzata Junyk

     • KOMUNIKAT DYREKTORA SZKOŁY

     •  

      Z okazji Dnia Edukacji Narodwowej pracownicy naszej szkoły zostali wyróżnieni nagrodami:

      Medal Komisji Edukacji Narodowej otrzymała Pani wicedyrektor mgr Lidia Stasiak;

      Madal Srebrny za Długoletnią Służbę otrzymała mgr Pani Ewa Jahnke;

      Nagrodę Burmistrza Szubina otrzymały:

      Pani mgr Ewa Jahnke oraz Pani mgr Krystyna Niedźwiecka;

      Nagrodę Dyrektora Szkoły otrzymały Panie:

      mgr Danuta Jaworska, mgr Daria Konieczka, mgr Grazyna Pawlak, mgr Maria Kulig, mgr Marta Mrówczyńska, mgr Marlena Posadzy, mgr Anita Pietrzak, mgr Aleksandra Socha-Krakowska, mgr Iwona Tabor, mgr Violetta Tabor oraz Pan mgr Jakub Cegiełka.

      Nagrodę Dyrektora Szkoły otrzymali również pracownicy administracji i obsługi szkoły w osobach:

      Panie: Anna Zbieranek, Joanna Cegiełka, Beata Bembnista, Małgorzata Borowiak, Bernadetta Dąbrowska, Aneta Dembna, Katarzyna Grabowska, Katrzyna Jemioła, Renata Lewandowska, Edyta Majchrzak, Barbara Manikowska, Iwona Markiel, Elżbieta Miller, Beata Pokorska, Ewa Pras, Hanna Rybicka, Grażyna Siatka, Zofia Sołtys, Lidia Witczak,

      Panowie:

      Grzegorz Śliwa, Jerzy Pras, Wiesław Nejman, Wiesła Nowak, Roman Drzycimski, Jan Drwęcki.

      Wszystkim nagrodzonym serdecznie GRATULUJĘ życząc dalszych sukcesów w pracy i życiu osobistym.

      Dyrektor Szkoły mgr Małgorzata Junyk

       

       

     • Szlakiem Żołnierzy Wyklętych

     •      11 października uczniowie klas VIII a i VIIIb wzięli udział w wycieczce do Warszawy. Na szlaku naszej wędrówki było Muzeum Powstania Warszawskiego, Trakt Królewski, Zamek Królewski, Muzeum Żołnierzy Wyklętych (dawne więzienie na  Rakowieckiej), Cmentarz Powązki Mauzoleum Żołnierzy Wyklętych. Wycieczka odbyła się w ramach innowacji pedagogicznej ,,Śladami kaźni polskich patriotów zamordowanych przez władze komunistyczne”

           Podczas tej wyprawy uczniowie mieli za zadanie wykonanie zdjęcia Żołnierza Wyklętego,  biogramu i  napiszą też kilka zdań własnych  refleksji nt. tego co zobaczyli. 1 marca 2020 r. będą współtworzyć wystawę w Muzeum Ziemi Szubińskiej z okazji obchodów Dnia Żołnierzy Wyklętych. Głównym celem naszego wyjazdu było rozbudzenie i zainteresowanie młodzieży historią najnowszą oraz kształtowanie postaw empatii wobec ofiar systemu totalitarnego, odpowiedzialności za swoje czyny i decyzje.

           Dziękuję rodzicom i wychowawcom za pomoc w organizacji.

                                                                                                                            Posadzy Marlena

     • Na Przystani Powiat Nakielski

     •     10 października 2019 w ramach projektu „Walka o wodę”  uczniowie klas ósmych i siódmych odwiedzili Przystań Powiat Nakielski w Nakle n/Notecią.

           Spotkanie na przystani rozpoczęło się od prezentacji kierownika placówki Dawida Konwińskiego,  który pokazał etapy powstawania tej największej inwestycji powiatowej. Następnie wicestarosta nakielski Tomasz Miłowski przedstawił ofertę Zespołu Żeglugi Śródlądowej.
           W imieniu Zarządu Powiatu przekazał uczestnikom gadżety i publikacje dotyczące drogi wodnej E70. Szczegóły hydrologiczne i geograficzne tej międzynarodowej trasy od Kłajpedy do Atwerpii omówił kapitan Grzegorz Nadolny. Największym problemem dla żeglugi – jak stwierdził kapitan -  jest od wielu lat brak wody, który uniemożliwia swobodne podróżowanie.

           Następnie uczniowie podzieleni na dwie grupy odbyli krótki rejs do śluzy wschodniej statkiem Władysław Łokietek. Gdy jedna grupa płynęła, druga zwiedzała przystań i przyglądała się zajęciom młodych adeptów marynarstwa.

           Dla wielu uczniów był to pierwszy w życiu rejs i pierwsza wizyta na Przystani Powiat Nakielski. Obiecali, że będą tu wracać!

     • Prawybory

     • Uczniowie z SP 1 już głosowali!

           9 października 2019 odbyły się w naszej szkole prawybory parlamentarne. Ogólnopolska Akcja  edukacyjna– „Młodzi głosują” organizowana był kolejny raz  przez Centrum Edukacji Obywatelskiej w Warszawie.

           Tego dnia w wszyscy uczniowie mogli głosować
      na wskazane przez siebie komitety wyborcze. W komisji wyborczej  zasiadały: Martyna Kowalczuk,  Wanessa Miras,  Julia Przybylska, Liwia Olszewska, Wiktoria Kałka, Julia Ircha, Martyna Kamińska, Zuzanna Godyńska, Martyna Kowalska, Julia Kruk i Aleksandra Szarwark.

           Uprawnionych do głosowania było 344 uczniów, oddano głosów 196, w tym 189 ważnych i 7 nieważnych. Wybory w SP 1 wygrało Prawo i Sprawiedliwość (71 głosów), przed Koalicją Obywatelską, (50), na trzecim miejscu Sojusz Lewicy demokratycznej(34), następnie Konfederacja ((28) i po 3 głosy Polskie Stronnictwo Ludowe i KWW Koalicja Bezpartyjni
      i Samorządowi.

           Akcja edukacyjna była dobrowolna, całkowicie apolityczna i miała na celu podniesienie frekwencji w dorosłych wyborach 13 października.

      Koordynator projektu

      Artur Michalak

       

     • Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia.

     •      Po raz kolejny w Naszej szkole obchodziliśmy Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia. W tym roku przypadł 4 października. Akcja trwała w tygodniu 30.09.2019 - 04.10.2019. W szkole zostały rozwieszone plakaty promujące akcję i oklejone drzwi sal lekcyjnych, powstała gazetka na korytarzu dot. ŚDTM. Podczas lekcji matematyki uczniowie klas 4 i 5 byli egzaminowani przez swoich nauczycieli ze znajomości tabliczki mnożenia. Uczniowie klas starszych mogli sprawdzić swoją wiedzę rozwiązując zagadki i zadania dot. tabliczki mnożenia, ale najpierw musieli rozejrzeć się po szkole, aby je znaleźć. W piątek 4 października egzaminatorzy parami ( 8 uczniów klasy 6c) pod opieką pani koordynator M.Minda przeprowadzili egzamin pisemny wśród nauczycieli i pracowników szkoły.

           Nagrodzenie zwycięzców, nadanie wszystkim tytuły: Ekspert Tabliczki Mnożenia oraz Certyfikatów nastąpi podczas Dnia Sukcesu kończącego I półrocze.

           Dziękuję bardzo wszystkim uczniom zaangażowanym w tę akcję, bez Was nie było by to możliwe oraz nauczycielom za możliwość przeprowadzenia egzaminu ze znajomości tabliczki mnożenia. Dzięki temu dzieci przekonały się, że jej znajomość potrzebna jest w życiu codziennym.

           Do zobaczenia za rok!!!

      Magdalena Minda

     • „Walka o wodę” – z głębin Ziemi do Gąsawki

     •      50 uczniów z  klas ósmych i siódmych naszej szkoły bierze udział w projekcie edukacyjnym „Walka o wodę”. Dzięki projektowi uczniowie dowiedzą się o wielu sposobach wykorzystania wody oraz o tym, że każdy z nas jest odpowiedzialny za to (nie)wyczerpalne źródło.

           Pierwszym etapem projektu była wycieczka do siedziby Komunalnego Przedsiębiorstwa Wodno i Kanalizacyjnego w Szubinie. W miejscu, gdzie znajduje się jedna ze studni głębinowych, uczniowie zapoznali się ze sposobem działania urządzeń służących do pozyskiwania i uzdatniania wody dla prawie 50 tys.  odbiorców. Mechaniczne i chemiczne procesy przybliżyli uczniom pracownicy KPWiK: pani Jagoda Konopa i pan Łukasz Matusiak.

           Druga część wycieczki odbyła się w szubińskiej oczyszczalni ścieków. Tutaj przewodnikiem był Prezes KPWiK pan Krzysztof Badura. Uczniowie obserwowali proces oczyszczania od przyjazdu beczkowozu po stertę odpadów biologicznych używanych jako nawóz i strumień czystej wody odprowadzany do Gąsawki.

            Przed uczniami teraz trudne zadanie wypełnienia kart pracy. Mają na to tydzień, bo 10 października pojadą na Przystań Powiat Nakielski, ale o tym już w następnej relacji.

      A. Michalak

       

     • Ranczo u Amadeusza- wycieczka klasy 6c.

     •      Dnia 19.09.2019 odbyła się długo wyczekiwana wycieczka klasy 6c. Celem wyjazdu był pobyt na Ranczu u Amadeusza. Na miejscu na uczniów czekała moc atrakcji. Serdecznie przywiał wszystkich właściciel rancza p. Andrzej Andrzejewski, który pokazał wszystkim swoje gospodarstwo agroturystyczne. Na początku dzieci mogły sprawdzić swoją kondycję w grach i zabawach drużynowych. Dwie drużyny konkurowały między sobą w wyścigach: parami z jajkiem na łyżce, w workach, z piłką na taczce oraz trójkami na nartach. Nie chodziło tu o wygraną, lecz o dobrą zabawę, ostatecznie był remis. Wszystkie konkurencje wymagały współpracy i zaufania do siebie wzajemnie, dostarczyły one uczestnikom wiele radości i niezapomnianych wrażeń. Następnie p. Andrzej przedstawił mieszkańców rancza. O zwierzętach bardzo ciekawie i interesująca opowiadał właściciel. Wśród podopieczny znajdują się: egzotyczne kury, króliki, świnki, owieczki, kozy, gęsi oraz skunksy. Te ostatnie najbardziej zainteresowały uczestników wycieczki. Po tych atrakcjach dzieci zjadły kiełbaski, aby nabrać sił na kolejna punkty wycieczki. Mogły sprawdzić jak chodzi się na szczudłach, strzela z łuku, buduje wieże w grupie, pograć w piłkę, pobawić się hula-hop i łowić drewniane ryby. Na zakończenie poznali egzotyczne zwierzęta, które także są mieszkańcami rancza.

           Podczas wycieczki opiekunami były Panie: M. Minda, D. Konieczka, J. Winiecka. Całe to wydarzenie zostało uwiecznione na zdjęciach, zarówno przez uczestników jak i przez pan Andrzeja. Na pamiątkę mamy setki wspaniałych zdjęć.