• Niezwykła wycieczka uczniów z szubińskiej „Jedynki”

            29.05.2023

            „Śladami Mickiewicza, Działyńskich i Czartoryskich”

                        26 maja 2023 roku uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Szubinie odbyli wycieczkę do Śmiełowa i Gołuchowa. Wyjazd odbył się w ramach trzeciej edycji projektu edukacyjnego „Cudze chwalicie, swego nie znacie”, ukazującego bogactwo gospodarcze, kulturalne i historyczne Wielkopolski. W poprzednich latach uczniowie byli w skansenie w  Gosławicach, kopalni w Kłodawie, na politechnice i muzeum „Brama Poznania” w stolicy regionu.

                        Pierwszym etapem podróży był Śmiełów, w którym mieści się jedyne w Polsce „Muzeum Adama Mickiewicza”. Oprócz zwiedzania urokliwego pałacu, uczniowie wzięli udział w lekcji dotyczącej życia i twórczości naszego wieszcza. Ze wzniesienia na Rozmarynowie podziwiali niespotykany na Nizinie Wielkopolskiej pagórkowaty teren „Szwajcarii Żerkowskiej”.

                        W Gołuchowie szubiniacy zwiedzili Muzeum Zamek Działyńskich ze wspaniałymi zbiorami kultury antycznej Izabeli Czartoryskiej. Następnie wzięli udział w lekcji biologii i botaniki w Muzeum Leśnictwa. Obydwa miejsca świadczą o tym, że Wielkopolska ma wiele urokliwych i  jeszcze mało znanych miejsc do odkrycia.

                        Projekt przygotowali i przeprowadzili: wicedyrektor SP1 w Szubinie Lidia Stasiak i Artur Michalak. Opiekę nad uczniami sprawowały: Ewa Wesół, Wioletta Tomaszewska i Alina Zębała.

          • Przedszkolaki w objęciach Rejonowej Biblioteki Publicznej w Szubinie

            29.05.2023

            Dzieci z oddziału przedszkolnego przy Szkole Podstawowej nr 1 w Szubinie w ramach „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa” odwiedziły Rejonową Bibliotekę Publiczną w Szubinie. Przedszkolaki dowiedziały się, co należy zrobić, aby stać się czytelnikiem biblioteki w mieście oraz jak należy się w niej zachować.  Zobaczyły także, jak wygląda karta czytelnika, poznały również zasady wypożyczania książek. W trakcie pobytu w bibliotece, dzieci rozwiązywały zagadki związane z postaciami z bajek i baśni. Przedszkolaki znakomicie sobie poradziły. Pani bibliotekarka pokazała także dzieciom, gdzie znajduje się przeznaczony specjalnie dla nich regał z książkami. Następnie zaprezentowała i dała do obejrzenia książeczki dla maluchów. Przedszkolakom bardzo spodobały się kolorowe i bogato ilustrowane egzemplarze, dlatego  z chęcią je oglądały. Spotkanie odbywało się w miłej, pełnej uśmiechów i wrażeń atmosferze. Dla wielu przedszkolaków była to pierwsza wizyta w „domu książek”, ale na pewno nie ostatnia.

          • Gramy w warcaby

            29.05.2023

            23 V br. odbył się turniej warcabowy w zerówkach  „Gramy w warcaby”.  

                  Celem turnieju było rozpowszechnianie umiejętności gry w warcaby, propagowanie wspólnej zabawy i sposobu spędzania wolnego czasu, ujawnianie oraz rozwijanie zainteresowań i uzdolnień dzieci. Zapał i chęć zdobycia medalu była dużym wyzwaniem.

            Turniej wygrali:

              I miejsce- Antoni Grabowski gr. 0b,

             II miejsce- Michał Kowalski gr. 0c,

             II miejsce – Oliwier Schmidt gr. 0b.

                    Laureaci wezmą udział w rozgrywkach warcabowych z klasami I-III.

                                                                                 Życzymy sukcesów.

                                                                                                    Jadwiga Pokrzywińska

             

             

          • Wycieczka klas szóstych do Malborka

            26.05.2023

               17 maja b.r. niemal wszyscy uczniowie klasy 6 a i 6 b udali się na całodniową wycieczkę, której głównym celem było zwiedzanie Zamku Krzyżackiego w Malborku. Przewodnicy podczas dwugodzinnego oprowadzania po obiekcie zapoznawali uczniów z historią, kulturą i obyczajami braci zakonnych. Zaskakującym okazał się fakt, że łączą nas podobne herby – PELIKANICA Z TRZEMA MŁODYMI. Taki ornament znajduje się na studni malborskiego zamku.

                 Celem wycieczki były również Krynica Morska i poszukiwanie bursztynu, wejście na latarnię morską, punkt widokowy na budowę portu Nowy Świat ( przekop Mierzei) i inne.

                 Wycieczka była dofinansowana z programu Poznaj Polskę.

          • Odkrywcy i wynalazcy z 3b w Małych Rudach

            24.05.2023

            23 maja klasa 3 b uczestniczyła w zajęciach sportowych w Małych Rudach. Zapoznała się tam z elementami samoobrony oraz poznała niecodzienne dyscypliny sportowe jak np. strzelanie z łuków. W pobliskim lesie dzieci bawiły się w podchody oraz szukały skarbu. Zajęcia poprowadził p. Rafał Słomkowski ze szkoły walki Raion. Opiekunkami dzieci były p. Ewa Kowalczyk i p. Milena Makowiecka.

          • Świetlicowy Dzień Pszczoły

            21.05.2023

            Do świetlicy Małej Jedynki niespodziewanie przyszedł tajemniczy gość. Po jego ubiorze od razu dzieci zgadły, czym się zajmuje. Okazało się, że na zajęcia świetlicowe przyszedł pszczelarz, a raczej pszczelarka. Zaskoczone dzieci zauważyły, że pszczelarką jest pani Anna Zbieranek, pracująca w naszej szkole jako sekretarz. Jak sama pani Ania stwierdziła, miłość do pszczół zaszczepił w niej jej teść.Ale uwierzcie, za tą miłością kryje się ciężka praca i odpowiedzialność, bo pszczoły to wymagające stworzenia. Sporo wysiłku trzeba, żeby słodki miód pojawił się na naszych stołach. Rola pszczół nie ogranicza się tylko do produkcji miodu, o czym dokładnie opowiedziała pani Ania.

            Ważność pszczół dla naszej planety została podkreślona Dniem Pszczoły, który obchodzimy 20 maja. Dzieci dowiedziały się wielu ciekawostek z życia omawianych owadów Na zakończenie zajęć panie: Asia Wenda, Ela Getler i Ania Zbieranek przygotowały dla dzieci słodki poczęstunek. Miały one okazję określić smak, kolor, konsystencję oraz gatunek miodu. Pycha!

          • Bezpieczeństwo w sieci w klasach drugich

            18.05.2023

            W dniu 13 kwietnia 2023 uczniowie klas drugich na lekcjach informatyki uczestniczyli w realizacji projektu „Owce w sieci”. Celem kreskówek "Owce w Sieci" jest edukacja na temat zagrożeń związanych z korzystaniem przez dzieci z Internetu, telefonów komórkowych i innych nowych technologii. Założeniem autorów było, by cykl kreskówek dla najmłodszych internautów stał się okazją do nauki, młodzieży pokazał ich internetowe zachowania w krzywym zwierciadle, a dla dorosłych – był rozrywką, ale i przyczynkiem do refleksji.

            Jako podsumowanie lekcji drugoklasiści przygotowali prace plastyczne na temat bezpieczeństwa w sieci, które zostały wystawione na holu szkolnym.

          • Matematyka królową nauk

            18.05.2023

             

            Wiosną uczniowie uczestniczyli w dwóch konkursach matematycznych.

            16. 03. 2023 odbył się Międzynarodowy Konkurs Matematyczny „KANGUR”. Uczestniczyli w nim chętni uczniowie w czterech kategoriach wiekowych: Żaczek – kl.2, Maluch – kl.3 i4, Beniamin – kl.5 i6 , Kadet kl 7 i 8. Wyróżnionych zostało  11 uczniów:

            Klasy drugie: Zuzanna Malinowska, Piotr Siekiera

            Klasy trzecie: Zofia Kluczyńska, Ziemowit Nowak

            Klasy czwarte: Roksana Kubacka, Gracjan Dropiński

            Klasy piąte: Maja Hofman – Kamińska

            Klasy szóste: Roksana Sipińska, Klaudia Krajniewska

            Klasy siódme: Iga Palczewska

            Klasy ósme: Filip Bednarek

             

            27.04. 2023 odbył się Gminny Konkurs „Matematyczne Asy” dla uczniów klasy 4-8. Wybrani uczniowie pojechali wraz z opiekunem do szkoły w Rynarzewie. W konkursie wzięło udział ok. 100 młodych matematyków z siedmiu szkół  z gminy Szubin.  Naszą szkołę reprezentowało 14 osób, z czego 9 zostało nagrodzonych.

            Klasy czwarte:   II miejsce Gracjan Dropiński

            Klasy piąte:        I miejsce Maja Hofman – Kamińska

            Klasy szóste:      I miejsce Artur Guziński

                                           II miejsce Paweł Oleś

            Klasy siódme:    III miejsce Igor Tomczyk

            Klasy ósme:       I miejsce  Filip Bednarek i Zuzanna Kalka

                                           II miejsce Martyna Ircha

                                           III miejsce Amelia Makowiecka

            Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

             

          • Laureat Konkursu kuratoryjnego z języka niemieckiego

            18.05.2023

            Uczeń naszej szkoły - Tomasz Kotłubaj został laureatem Konkursu kuratoryjnego z języka niemieckiego. Swój sukces zawdzięcza nie tylko wybitnej znajomości języka niemieckiego, ale również dobrej organizacji, umiejętności współpracy, ambicji i wewnętrznej motywacji. Na gali laureatów, która odbyła się 11 maja 2023 r. w Auditorium Novum Politechniki Bydgoskiej otrzymał statuetkę oraz dyplom – gwarancję zwolnienia na egzaminie ósmoklasisty z języka obcego oraz przyjęcia w pierwszej kolejności  do wybranej szkoły średniej.

            Tomku, serdecznie Ci gratulujemy i mocno trzymamy kciuki za dalsze sukcesy w nauce!

            Alina Tomczyk

          • Zmagania Trzecioklasistów

            15.05.2023

            9,10,11 maja uczniowie klas 3 przystąpili do Ogólnopolskiego Sprawdzianu Kompetencji Klas Trzecich. Rozpoczęli sprawdzianem z edukacji polonistycznej, następnego dnia przystąpili do testu  z edukacji matematycznej, a skończyli zmagania sprawdzianem z edukacji przyrodniczej.

            Po sprawdzianach brali udział w obchodach jubileuszu szkoły. We wtorek uczestniczyli w Koncercie Piosenki Patriotycznej zorganizowanej przez p. Jolantę Muzalewską. Następnie wysłuchali historii barw narodowych  w Muzeum Ziemi Szubińskiej.

            W środę wzięli udział w grze terenowej przechodząc ,,Trakt Jagiełły” przygotowany  na szubińskich alejach. Była to okazja do zapoznania się z życiem Patrona szkoły- Władysława Jagiełły. W ostatnim dniu odbyły się zajęcia plastyczne.

            Nad sprawdzianem i zajęciami czuwały wychowawczynie klas trzecich; p. Marzenna Zielińska, p. Iwona Tabor, p. Ewa Kowalczyk.

             

             

          • To już 110 lat !!! Swej Jedynce przynieś kwiat!

            14.05.2023

            Już niedługo się bawimy! Szkoły mamy urodziny! Dobrze przecież o tym wiecie, ma Jedynka 110-lecie.

            Szkoła naszą wspólną  wioską, więc prosimy brać uczniowską, by na chwilę żywą była i kwiatami umaiła .

            Moc atrakcji, świętowania! Szkoła w kwiaty do ubrania!

            Dziś dlatego Was prosimy, by na szkoły urodziny, przyniósł każdy żywy kwiat- młodszy, starszak, siostra, brat!

            Fiolet, biel oraz róż – szkoła ukwiecona już!

            Gdy imprezę zakończymy, wszystkie kwiaty siostro, bracie, kupisz u Nas po rabacie☺

            Pieniądz, który tak zbierzemy, Naszej szkole przekażemy!

            Wy w tę akcję się włączycie, samych Nas nie zostawicie!

            Nieś w doniczce zdrowy kwiat świętuj z Nami 110 lat!

             

            Kwitnące kwiaty w doniczkach w kolorach :biały, fiolet, róż, prosimy o przynoszenie do wychowawców od 17 maja.

             

          • WYCIECZKA DO ZOO W MYŚLĘCINKU

            10.05.2023

             

            9 maja br. uczniowie klas pierwszych uczestniczyli w wycieczce do zoo w Myślęcinku. Dzieci oglądały egzotyczne i polskie zwierzęta. Uczniowie obserwowali zachowania zwierząt. Zwracali uwagę na to, czym się żywią, jak wyglądają. Niektóre odstraszały swoim wyglądem, a inne zachwycały. Różnice między zwierzętami widoczne były również w sposobie spędzania wolnego czasu. Jedne zwierzęta spały w dzień ku zaskoczeniu dzieci, inne skakały, biegały, wspinały się, drapały pazurami drzewa, wyrywały sobie pokarm. Wszystkie obserwacje wywoływały wśród dzieci poruszenie, uśmiech, a nawet zdziwienie. W trakcie zwiedzania Zoo dzieci rozwiązywały zagadki, zdobywały pieczątki w grach dydaktycznych.

            Oprócz zwiedzania dzieci zgodnie z planem wycieczki zaangażowane były w zajęcia warsztatowe pt.: „Taki ważny dla przyrody jest ptak.”

            Pogoda dopisała, więc piknik na świeżym powietrzu się udał.

            Nasza szkolna galeria wzbogaciła się po wyjeździe o nowe zdjęcia z uśmiechniętymi buziami zadowolonych z wycieczki szkolnej uczniów.

             

            Notatka: Aleksandra Socha-Krakowska

            Zdjęcia: Anita Pietrzak, Jagoda Wiśniewska-Grzelak, Kinga Nowak

             

          • Fraszki - uczniowskie z „Jedynką” - igraszki

            09.05.2023

                        W Jubileuszowym roku naszej „Jedynki” chętni uczniowie wzięli udział w konkursie na „Fraszkę o Jedynce”. Do finału zakwalifikowało się siedem fraszek, które możecie przeczytać poniżej. I miejsce w konkursie zdobyła Lena Chłapek z 6c, II Idalia Lipińska z VIb, a III Martyna Ircha z 8d. Konkurs przeprowadzili i jury stanowili nauczyciele: Karolina Soloch i Artur Michalak.

             

            Lena Chłapek - „Na Jedynkę”

            Gościu, wstąp do Jedynki, a poużywaj sobie,

            nie dojdzie cię tu nuda, przyrzekam ja tobie.

            Ciekawostek u nas odkryjesz bez liku,

            których nie znajdziesz w najgrubszym słowniku.

            Same orły tu spotkasz, a żadnej kukułki,

            która z chytrym lisem ściga się do spółki.

            Choć uczniowie na naukę wdzięcznie narzekają,

            łaskawi nauczyciele szóstkami ich nagradzają.

            Dyrekcja wciąż chwali swe szkolne dziatki,

            więc na wywiadówki z radością chodzą ojcowie i matki.

            Studziesięcioletnia szkoła trwa nam nieprzerwanie,

            przestępujcie jej progi, Panowie i Panie!

             

            Idalia Lipińska - „ Nasza  szkoła”

            Nad Gąsawką, na Pałukach,

            w pięknym mieście Sędziwoja,

            mieści się wspaniała szkoła.

            Nasza to STULATKA!

            Na początku mała chatka.

            Teraz gmach, który niczym babcia

            opowieści wiele  zna.

            Germanizacji się nie bała

            i tajnie wiedzę  przekazywała.

            Powstańca wspomagała.

            Hitlerowca zaś zrażała.

            O tym stare mury pamiętają.

            Wiele sław wyedukowała.

            Znany harcerz, antropolog, czy rockowiec.

             Chwila wspomnień i zadumy.

            Garba, Cemel czy Posadzy.

            Którz ich ich nie zna i pamięta?

            Mój pradziadek ją ukończył, babcia, tata oraz bracia też.

            I na koniec  również  ja,

            dumnym absolwentem będę jej.

             

            Martyna Ircha – Moja „Jedynka”

            Moja szkoła? Tu w Szubinie.

            Historia o niej nieprędko zginie!

            Sto dziesięć lat tu już stoi.

            Chodzili do niej rodzice moi!

            To ten budynek, dom mój drugi,

            W mym sercu na zawsze zarysuje smugi,

            Wspomnienia tworzą się w oka mgnieniu,

            Zostawię ją w miłym upamiętnieniu.

            Każdy ją kocha: chłopiec, dziewczynka.

            To moje miejsce! Moja „Jedynka”!

             

            Amelia Woźniak –„Moja szkoła”

            W klasie grzeczniutkie siedzą berbecie.

            Takich nie ma na całym świecie.

            Ponieważ nasza szkoła jest jedyna.

            Kształtowała matkę, edukuje syna.

            Grzeczniutkie w klasach, lecz na przerwach,

            biegają jakby ich długo trzymano w konserwach.

            Nauczyciele pogodni i modni.

            Pozazdrościłam mojej Pani spodni!

            Przyjaciele, których spotykamy

            Kochamy i nie zapominamy.

            Sprawdziany ciężkie, aczkolwiek uczniowie,

            Mają sposoby, żeby nie skończyć w grobie.

            Brak zadania? Masz wymówki!

            Już nie chodzisz do „zerówki”!

            „Proszę Pani … pies mi zjadł,

            Porwał, uciekł no i padł!

            Sklepik? Drogo! Bo inflacja

            Taka jest w tym wszystkim racja!

             

            Mateusz Sławkowski - „Jedyneczka’’

            W małym miasteczku, co Szubin się nazywa

            Jest Jedyneczka i do nauki wzywa.

            Chodzą do niej wspaniali uczniowie

            I każdy nauczyciel tak Tobie powie.

            Jest Jedyneczka duża i mała

            W jednej i drugiej atmosfera wspaniała.

            W małej Jedynce przygoda się zaczyna

            A dokładnie na ulicy św. Marcina.

            Tam wczesnoszkolną naukę realizujesz

            I do Dużej Jedyneczki się przygotowujesz.

            Gdy po trzeciej klasie promocję otrzymasz

            Przygodę w Dużej Jedynce zaczynasz.

            Duża Jedyneczka 5 lat Cię edukuje

            I do nauki w szkole średniej przygotuje.

            Zapamiętaj koleżanko i kolego drogi

            ”JEDYNECZKA”  to 9 lat edukacyjnej drogi!

             

            Paula Leszczyńska - "Na Jedynkę"

            Nie liczą się żadne inne budynki,

            kiedy idę rano do szubińskiej Jedynki!

    • Kontakty

      • Szkoła Podstawowa nr 1 im. Króla Władysława Jagiełły w Szubinie
      • sekretariat@sp1.szubin.pl kl. 4-8 sekretariat2@sp1.szubin.pl kl.0-3
      • SP1 klasy 4-8 tel. 52 384 20 53 SP 1 klasy 0-3 tel. 52 384 21 19
      • klasy 4-8: ul. gen. Kazimierza Grudzielskiego 21; 89-200 Szubin klasy 0-3: ul. Św. Marcina 11; 89-200 Szubin 89-200 Szubin Poland
    • Logowanie