Psycholog szkolny kl.0-3
Psycholog szkolny kl.4-8
Po co psycholog w szkole?
Psycholog szkolny przede wszystkim przeprowadza rozmowy oraz spotkania o charakterze terapeutycznym. Sprawa z wyjaśnieniem słowa „rozmowa” może być dość skomplikowana. Czym różni się rozmowa z psychologiem od rozmowy z ciocią, babcią, mamą czy inną osobą? Czym różni się rozmowa ucznia z psychologiem od rozmowy z nauczycielem?
Mowa i słowo jest ogromnym narzędziem do wzbudzania refleksji, modyfikowania swojego zachowania w pożądany sposób i osiągania postawionych sobie celów. To właśnie psycholodzy zdobywają wiedzę na temat używania słowa i mowy oraz na temat funkcjonowania ludzkiej psychiki i sposobu funkcjonowania człowieka. Psycholog ma za zadanie pomóc inaczej spojrzeć na omawiany temat.
Z mojego doświadczenia wynika, że do jednych z najczęściej spotykanych problemów wśród dzieci i młodzieży należą depresja, stres, trudności w uczeniu się lub organizowaniu czasu pracy i godzenia go ze swoim hobby, trudności w relacjach z rówieśnikami, brak motywacji, przeżywana złość i frustracja.
Oprócz uczniów z pomocy psychologa korzystają również nauczyciele oraz rodzice. Psycholog pomaga w zrozumieniu trudnej sytuacji dziecka. Podpowiada, co można zrobić aby sytuacja się poprawiła. Wyjaśnia specyfikę funkcjonowania dziecka i podpowiada co jest objawem trudności a co zagrywką ze strony ucznia.
Podsumowując psycholog ma pomóc dzieciom i młodzieży uporać się z ich problemami szkolnymi, rodzinnymi, procesem dojrzewania, problemami w kontakcie z rówieśnikami. Pomaga w stawaniu się człowiekiem myślącym samodzielnie i w zgodzie z własnymi wartościami oraz z poszanowaniem wartości innych osób.
Warto przeczytać:
Ruth Maxwell
„Dzieci, Alkohol, Narkotyki”
Marzena Pasek
„Narkotyki? Na pewno nie moje dziecko”
Kołakowski Artur, Pisula Agnieszka
„Sposób na trudne dziecko”
Faber Adele, Elaine Mazlish
„Rodzeństwo bez rywalizacji”
„Dobra relacja.
Skrzynka z narzędziami
dla współczesnej rodziny”