• 29.10.2018

            Pamiętamy!

                 27 października 2018 r. zapaliliśmy znicze w miejscach Pamięci Narodowej na terenie Szubina. Akcja ta miała na celu uczczenie pamięci regionalnych bohaterów, których mordowano za to, że byli Polakami, patriotami, ludźmi aktywnymi społecznie. Szlak pamięci rozpoczęliśmy przy tablicy na Muzeum Ziemi Szubińskiej gdzie oddaliśmy hołd poległym w Powstaniu Wielkopolskim potem przeszliśmy pod tablicę na budynku Szkoły Podstawowej nr 1 oddając hołd pomordowanym nauczycielom w pierwszych dniach II wojny światowej. Kolejnym miejscem naszej zadumy było przywołanie pamięci o bohaterach przy pomniku na Placu Kościelnym po czym udaliśmy się pod tablicę zamordowanego przez hitlerowców Mateusza Kalki. Dalej nasz szlak pamięci prowadził pod tablicę na Urzędzie Miasta i Gminy Szubin- do pomnika przy Zakładzie Poprawczym - do pomnika w lasku przy ulicy Kcyńskiej i stamtąd udaliśmy się na cmentarz przy ulicy Nakielskiej i tam zapaliliśmy światełko pamięci Powstańcom Wielkopolskim, kustoszowi Muzeum Ziemi Szubińskiej Zenonowi Erdmannowi, pierwszemu dyrektorowi Zakładu Poprawczego Janowi Warszawskiemu, pomordowanym w czasie II wojny światowej, i pomordowanym na Wschodzie.

                 W naszej akcji udział wzięła młodzież z koła historyczno- regionalnego ze Szkoły Podstawowej nr 1 oraz młodzież z  Zakładu Poprawczego z wychowawcą Arkadiuszem Siuchnińskim. Historię  miejsc Pamięci Narodowej i bohaterów przybliżyła nam Kamila Czechowska- dyrektor Muzeum Ziemi Szubińskiej. Akcja znicz była kolejnym zadaniem sfinansowanym z projektu MEN ,,Godność, wolność, niepodległość".

            Autor i koordynator projektu Marlena Posadzy

            zobacz więcej w galerii                                           Fot. Czechowska/Muzeum Ziemi Szubińskiej

          • 29.10.2018

            Pałucko-krajeńskie drogi do niepodległości
            - w setną rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego

                                                                                                      

             

                 25.10.2018 r. w Muzeum Ziemi Szubińskie odbyła się sesja popularnonaukowa organizowana przez Parafialny Oddział Akcji Katolickiej przy Parafii św. Wita w Słupach. Partnerem tego przedsięwzięcia było Muzeum Ziemi Szubińskiej i Szkoła Podstawowa Nr 1 w Szubinie. Sesja rozpoczęła się od uroczystego powitania zaproszonych gości i wręczenia nagród uczniom Szkoły Podstawowej nr 1 w Szubinie którzy wzięli udział w konkursie recytatorskim ,,Moja Ojczyzna”, w konkursie plastycznym ,,Polska biało czerwona i w konkursie literackim ,,Moja interpretacja słów Ojczyzna, patriotyzm”. W konkursie recytatorskim w kategorii klas I-III- I miejsce  Mikołaj Adamowski, II miejsce Paweł Oleś, III miejsce Sylwia Sulińska. W kategorii klas IV- VI- I miejsce Julia Grabowska, II miejsce Zuzanna Bak, III miejsce Wiktoria Bak. W kategorii klas VII, VIII i gimn. I miejsce Zuzanna Godyńska, II miejsce Rozalia Krzemkowska, III miejsce Marika Piecuch. W  konkursie zwyciężyła Julia Grabowska, która  wiersz recytowała dla  przed publicznością zgromadzoną na sesji. W konkursie plastycznym w kategorii klas I-III, I miejsce zajęła Klara Bereit, II miejsce Natalia Pudłowska, III miejsce Zofia Skała. W kategorii klas IV- VI , I miejsce Aleksander Tabor, II miejsce Adrianna Lewandowska, III miejsce Natalia Krzemkowska. W kategorii klas VII- VIII, I miejsce Liwia Olszewska, II miejsce Filip Kalka, III miejsce Kacper Kamyszek. Zwycięzcą konkursu został Aleksander Tabor. Natomiast w konkursie literackim zwyciężyła Julia Kruk, która swoją pracę również zaprezentowała podczas uroczystości. Nagrody ufundowane przez Radę Rodziców i Urząd Miasta i Gminy Szubin wręczyła pani wicedyrektor Lidia Stasiak, przewodnicząca Rady Rodziców przy Szkole Podstawowej Nr 1 Katarzyna Grabowska oraz Burmistrz Szubina Artur Michalak.  

                 Sesja pt. ,,Pałucko-krajeńskie drogi do niepodległości- w setną rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego” wpisała się w gminne obchody 100- lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Wydarzenie to było skierowane do szerokiej grupy odbiorców społeczności lokalnej powiatu nakielskiego i gminy Szubin. Największym sukcesem było to, że sala Muzeum Ziemi Szubińskiej była wypełniona przez młodzież i dorosłych. W programie sesji były wykłady poprowadzone przez zaproszonych prelegentów m.in. ”- prof. Krzysztof Szwagrzyk z IPN z Warszawy ,,Polska szuka bohaterów”, dr Marek Rezler z Poznania ,,Powstanie Wielkopolskie na tle polskich dróg do niepodległości”, dr Michał Krzyżaniak z Lusowa- ,, Mieszkańcy Krajny i Pałuk w wojnie polsko-bolszewickiej”, mgr Piotr Adamczewski- ,,Duchowni Krajny i Pałuk w Powstaniu Wielkopolskim”, mgr Kamila Czechowska ,,Działania upamiętniające Powstanie Wielkopolskie na przestrzeni 100 lat w Gminie Szubin”. Wystąpienia prelegentów pozwoliły na podejście do wydarzenia w historii, które odmieniło los Polaków i przyczyniło się do powrotu Wielkopolski do Macierzy z punktu widzenia naukowego.

                 Stulecie odzyskania niepodległości i wybuch Powstania Wielkopolskiego to ważne rocznice na poziomie państwowym, ale także bardzo ważne i bliskie naszej społeczności lokalnej czego wyrazem była ta właśnie sesja. Profesor Krzysztof Szwagrzyk  kończąc swoje wystąpienie powiedział, że jest spokojny o Polskę, kiedy widzi tego typu działania, które pielęgnują pamięć o tych którzy oddali swoje życie za wolną Polskę. Uważam, że jest to bezcenna wartość, która przypomina mieszkańcom społeczności lokalnych o tożsamości kulturowej. Głos w dyskusji zabrał Stanisław Pilarski z Kcyni i Stanisław Jackiewicz. Na zakończenie podczas rozmów w kuluarach prof.  Krzysztof Szwagrzyk  powiedział, że atmosfera tego wydarzenia była wspaniała, że nasza społeczność czuje odpowiedzialność za losy małych ojczyzn, za budowanie tożsamości.

                 Sesja dofinansowana została przez Powiat Nakielski w ramach konkursu do którego przystąpił Parafialny Oddział Akcji Katolickiej przy Parafii św. Wita w Słupach. Partnerem zadania była Parafia św. Wita w Słupach, która finansowo wsparła dzieło. Wszystkim którzy wzięli udział i którzy dołożyli swoją cegiełkę z serca dziękuję.

                                                                                                  Autor i koordynator projektu

            zobacz więcej w galerii                                                              Marlena Posadzy

          • 23.10.2018

            Dla Niepodległej

             

                 19 października 2018 r. w Muzeum Ziemi Szubińskiej odbył się konkurs recytatorski  pt.,, Moja Ojczyzna”. W konkursie wzięli udział uczniowie Szkoły Podstawowej w trzech kategoriach wiekowych. W kategorii klas I-III  I miejsce zajął uczeń klasy I a Mikołaj Adamowski, II miejsce Paweł Oleś, III miejsce Sylwia Sulińska. W kategorii klas IV- VI  I miejsce Julia Grabowska, II miejsce Zuzanna Bak, III miejsce Wiktoria Bak. W kategorii klas VII- VIII i gimnazjum I miejsce zajęła Zuzanna Godyńska, II miejsce Rozalia Krzemkowska, III miejsce Marika Piecuch. Zwycięstwo w konkursie odniosła Julia Grabowska z klasy Vb.

                 Konkurs oceniała komisja w składzie: Jadwiga Erdmann, Kamila Czechowska, Maria Mańkowska. Konkurs odbył się w ramach obchodów stulecia niepodległości. Nagrody będą wręczone na uroczystej sesji popularnonaukowej 25 października 2018 r. w Muzeum Ziemi Szubińskiej. Dziękuję nauczycielom nauczania zintegrowanego i nauczycielom języka polskiego Szkoły Podstawowej Nr 1 w Szubinie za przygotowanie dzieci i młodzieży do konkursu oraz za współpracę w realizacji projektu.

             

             zobacz więcej w galerii                                                                    Koordynator projektu

                                                                                                                           Marlena Posadzy 

          • 17.10.2018

             

            Inaczej o Niepodległej

             

                 Wydarzenia sprzed stu lat maja charakter wyjątkowy. Stulecie odzyskania niepodległości jest pretekstem dla zbudowania trwałej narracji o wartościach obecnych w całej historii Polski. Świętowanie rocznic nie może ograniczać się tylko do wspomnień i martyrologii. Stąd pomysł na wycieczkę do miejsc związanych z historią II Rzeczpospolitej – Portu w Gdyni, gdzie uczniowie mogli poznać dorobek II Rzeczpospolitej, mogli zdobywać wiedzę poprzez ,,żywą” lekcję historii.  

                 Znajomość Ojczyzny, jej historii i kultury to nie tylko wiedza książkowa, ale przede wszystkim znajomość miejsc pamięci narodowej. Na trasie wycieczki było Muzeum Obrony Wybrzeża na Helu- Port w Gdyni- ORP Błyskawica- Muzeum Emigracji. Osobiste spotkania z zabytkami, miejscami, które były świadkami niezwykłych i istotnych zdarzeń, wzmocni świadomość narodową wśród uczniów oraz szacunek dla Ojczyzny i Polaków, którzy tworzyli historię kraju. Pielęgnowanie obyczajów i tradycji, także przekazywanie wiedzy kolejnym pokoleniom na temat naszej historii to bezcenne wartości, które przypominają mieszkańcom o tożsamości kulturowej, bez której trudno wyobrazić sobie przyszłość. 

                 Wycieczka była pierwszym zadaniem zrealizowanym z projektu MEN ,,Godność, Wolność, Niepodległość” w której udział wzięli uczniowie klas VIIa, VIIb,  uczniowie koła historycznego z klasy gimnazjalnej IIIb  Szkoły Podstawowej Nr 1 w Szubinie. Autorką i koordynatorem projektu jest Marlena Posadzy.

                  Sfinansowano ze środków Ministra Edukacji Narodowej w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2021

             

            zobacz więcej w galerii

                                       

          • 11.10.2018

            Wybory do Samorządu Uczniowskiego – sprawozdanie

            2 października 2018 roku w Szkole Podstawowej  nr 1 odbyły się wybory do Samorządu Uczniowskiego. Głosowały klasy III gim., VIII, VII, VI (klasa VI a była na wyciecze i nie brała udziału w wyborach. Uprawnionych do głosowania było 232 uczniów – głosów ważnych oddano 215.

            Kandydaci do Samorządu Uczniowskiego otrzymali:

            Julia Ircha VII C – 14 głosów

            Jakub Kaiser III B gim – 108 głosów

            Jędrzej Kmieć VII C – 6 głosów

            Ksawery Mierzwiński VIII A – 25 głosów

            Julia Motyka VIII A – 51 głosów

            Kacper Scheiwe VIII C – 9 głosów.

            Nad prawidłowym przebiegiem wyborów czuwała Komisja Wyborcza: Marika Piecuch, Oliwia Waligóra i Michalina Nowicka i Maja Stefanowicz.

            Skład Samorządu Uczniowskiego:

            Przewodniczący Jakub Kaiser,
            zastępca Julia Motyka,
            sekretarz i skarbnik Ksawery Mierzwiński,
            opiekun Samorządu Uczniowskiego – Ewa Wesół

        • Jesienny, rysunkowy plener do Lubostronia
          • Jesienny, rysunkowy plener do Lubostronia

            23.10.2018

                 25 i 28  września tradycyjnie już klasy piąte wyruszyły na Jesienny, rysunkowy plener do Lubostronia. Dzieci zwiedziły przepiękny obiekt pałacowy.  Słuchały ciekawej  historii o rodzinie Skórzewskich opowiadanej przez Pana przewodnika i miały okazję obejrzeć  salony,  pomieszczenia, poznać  ich funkcję oraz przeznaczenie. Pierwszą część wyprawy zwieńczyła  przejażdżka tramwajem konnym po ogrodach pałacowych.

                 Wielką  atrakcją wyprawy okazało się również ognisko, przy którym uczniowie piekli przyniesione przez siebie kiełbaski. Tu uczczono nadchodzący Dzień Chłopca. Było sto lat i prezenty od dziewczynek.

                 W kolejnej części  pobytu odbyła się lekcja plastyki. Dzieci rysowały  z natury ciekawą architekturę i roślinność  tego miejsca. Powstały piękne prace, które stały się osobliwą pamiątką z tej romantycznej podroży. Rysunki będzie można wkrótce  obejrzeć na szkolnej wystawce, a najciekawsze z nich zostaną nagrodzone w Szkolnym Dniu Sukcesów.

                 Wszyscy wrócili z wyprawy w świetnych humorach, pełni wrażeń i nowych doświadczeń. Imprezę przygotowała p. Beata Bereit przy współpracy wychowawców p. M. Gozdur, p. M. Mindy, p. J. Muzalewskiej, p. T. Fanslaua. Opiekunami byli również p. T. Sokołowski, p. B. Przybylińska i p. J. Winiecka.

            zobacz więcej w galerii

          • ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO

            11.10.2018

             

            Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2018/2019 odbędzie się 3 września 2018 r. o godzinie 800

            • dla klas IV-VIII i gimnazjalnych w budynku szkoły przy ul. gen. K. Grudzielskiego ( hala widowiskowo-sportowa),
            • dla klas 0-III w budynku przy ul. św. Marcina  ( sala gimnastyczna)

             

            ZAPRASZAMY :)

      • Kontakty

        • Szkoła Podstawowa nr 1 im. Króla Władysława Jagiełły w Szubinie
        • sekretariat@sp1.szubin.pl kl. 4-8 sekretariat2@sp1.szubin.pl kl.0-3
        • SP1 klasy 4-8 tel. 52 384 20 53 SP 1 klasy 0-3 tel. 52 384 21 19
        • klasy 4-8: ul. gen. Kazimierza Grudzielskiego 21; 89-200 Szubin klasy 0-3: ul. Św. Marcina 11; 89-200 Szubin 89-200 Szubin Poland
      • Logowanie