• Psycholog szkolny kl.0-3

• Psycholog szkolny kl.4-8

Po co psycholog w szkole?

Psycholog szkolny przede wszystkim przeprowadza rozmowy oraz spotkania o charakterze terapeutycznym. Sprawa z wyjaśnieniem słowa „rozmowa” może być dość skomplikowana. Czym różni się rozmowa z psychologiem od rozmowy z ciocią, babcią, mamą czy inną osobą?  Czym róż­ni się roz­mo­wa ucznia z psy­cho­lo­giem od roz­mo­wy z na­uczy­cie­lem?

Mowa i słowo jest ogromnym narzędziem do wzbu­dza­nia re­flek­sji, mo­dy­fi­ko­wa­nia swo­je­go za­cho­wa­nia w po­żą­da­ny spo­sób i osią­ga­nia po­sta­wio­nych so­bie ce­lów. To właśnie psycholodzy zdobywają wiedzę na temat używania słowa i mowy oraz na temat funkcjonowania ludzkiej psychiki i sposobu funkcjonowania człowieka. Psy­cho­log ma za za­da­nie po­móc ina­czej spoj­rzeć na oma­wia­ny te­mat.

Z mojego doświadczenia wynika, że do jednych z najczęściej spotykanych problemów wśród dzieci i młodzieży należą depresja, stres, trud­no­ści w ucze­niu się lub or­ga­ni­zo­wa­niu cza­su pra­cy i go­dze­nia go ze swo­im hob­by, trud­no­ści w re­la­cjach z ró­wie­śni­ka­mi, brak mo­ty­wa­cji, prze­ży­wa­na złość i fru­stra­cja.

Oprócz uczniów z pomocy psychologa korzystają również nauczyciele oraz rodzice. Psycholog pomaga w zrozumieniu trudnej sytuacji dziecka. Podpowiada, co można zrobić aby sytuacja się poprawiła. Wyjaśnia specyfikę funkcjonowania dziecka i podpowiada co jest objawem trudności a co zagrywką ze strony ucznia.

Podsumowując psycholog ma pomóc dzieciom i młodzieży uporać się z ich problemami szkolnymi, rodzinnymi, procesem dojrzewania, problemami w kontakcie z rówieśnikami. Pomaga w sta­wa­niu się czło­wie­kiem my­ślą­cym sa­mo­dziel­nie i w zgo­dzie z wła­sny­mi war­to­ściami oraz z po­sza­no­wa­niem war­to­ści in­nych osób.

Warto przeczytać:

Ruth Maxwell

„Dzieci, Alkohol, Narkotyki”

Marzena Pasek

„Narkotyki? Na pewno nie moje dziecko”

Kołakowski Artur, Pisula Agnieszka

Sposób na trudne dziecko”

Faber Adele, Elaine Mazlish

„Rodzeństwo bez rywalizacji”